The FAR Side
Jakob Øster har besøgt 196 lande – heraf 80 lande med børn. Jakob fortæller om:
info_outlineThe FAR Side
Hvem har ikke leget med drømmen om at rykke et år ud af kalenderen og flytte til mere eksotiske himmelstrøg. Jeg har tit fantaseret om at bo et år i London eller Rom. Men kan man det, når man har tre hjemmeboende børn?
info_outlineThe FAR Side
Erik B. Jørgensen er professionel eventyrer og far til Karen på 11 år. Lolland rundt på cykel på 5 dage var en del af Karens hjemmeskoling. Naturen blev skole, og idræt kom helt af sig selv.
info_outlineThe FAR Side
Allan Wiinberg er manden bag bloggen Barnligfar.
info_outlineThe FAR Side
Første afsnit i miniserien ”FAR i krise” har Katrine Axholm som gæst. Katrines nyeste bog ”Krisen der forandrede mit liv,” handler om 12 mænd, der på meget forskellige måder blev ramt af en krise. Men fælles for dem er, at de alle kom ud på den anden side til et godt, men også et forandret liv.
info_outlineThe FAR Side
Snakken går livligt om den førstefødte, den svære toer og fars rolle i det hele. Livet som ungkarl er for længst lagt bag os, og livet med mere end et barn på the FAR FAR side handler om fravalg og prioriteringer. Kun ved at skære nogle store lunser fra kalenderen er det muligt at skabe det gode liv med tid til både børn, koner og alenetid.
info_outlineThe FAR Side
The FAR Side består af 50 timers faroplevelser. Og derfor har vi sat os for at lave en top 10 som en gave til lytterne. For at snævre feltet ind, har vi taget udgangspunkt i de 65 oplevelser, der i årenes løb er blevet præsenteret som Ugens FARoplevelse.
info_outlineThe FAR Side
Samtale om Thomas Skovs bog: Hvad enhver far bør vide.
info_outlineThe FAR Side
Johnny taler med Morten Resen fra GoLittle som står bag to apps: Mambeno og GoLittle.
info_outlineThe FAR Side
På Folkemødet 2019 taler The FAR Side med Thomas Skov og Svend Aage Madsen fra projekt Far for Livet. Samtalen blev optaget foran et live publikum i Nordea Fondens Villa Gode Liv på hovedgaden i Allinge. Et stort og engageret publikum stimlede sammen under den bagende sol til en snak om de mange udfordringer og muligheder, man har som moderne far. Blogger, tv-vært og far Thomas Skov Gaardsvig og psykolog, forskningsleder, far og bedstefar Svend Aage Madsen samtaler og deler anekdoter om livet som far i dag og gennem tiden. De to har begge markeret sig i debatten om fædre og...
info_outlineEeeeee-miiiiiil! Hvorfor bliver fædre altid fremstillet som strenge, utilnærmelige patriarker som Emil fra Lønnebergs far, som en evnesvag disruptor som Homer Simpson eller som en utilstrækkelig kopi af moderen som i TV4-programmet Mænd på barsel? I dagens afsnit ser vi nærmere på udviklingen af og fremstillingen af farrollen, og vi slår sammen med tidligere chefpsykolog på Rigshospitalet Svend Aage Madsen et slag for den nærværende far og for hans rolle som omsorgsperson. Svend Aage Madsen tager os med på en kulturhistorisk rundrejse, fra Biblens Abraham, der var parat til at ofre sin søn til den moderne fararketype Homer Simpson. Den tidligere chefpsykologi forsøger at udvide vores traditionelle rolle som maskulin legeonkel, hvis største bidrag til opdragelsen foregår gennem jagt og fodbold. Fædre kan være nøjagtigt lige så omsorgsfulde og emotionelle som mødre, og de spiller som omsorgs- og tilknytningspersoner lige så stor en rolle i børnenes opvækst som mødrene. Ny forskning viser, at far har en selvstændig betydning for barnet, og at han faktisk udfører visse opgaver i børneopdragelsen bedre end kvinder. Hør hvilke. En nærværende far har stor betydning for sønners sociale kompetence og døtres fremtidige relationer til mænd. Vi lytter til klip fra TV4-programmet Mænd på barsel, hvor fædrene er udvalgt til at skulle fremstå som uprøvede Bambier på glatis over for et kritisk mor-panel. Vi forsøger sammen med Svend Aage Madsen at forbedre på konceptet og ender med at anbefale, at The FAR Side-værterne tager til casting på næste sæson. På hjemmefronten er Christoffer godt træt af at spille baby i datterens stadigt mere hyppigt forekommende rollespil. Jesper er ved at finde sig til rette med rollen som far til to, men rollen kræver mere disciplin og systematisk livsførelse, end den søvnhungrende far er i stand til at mønstre. Hvordan reagerer man, når ens 3-årige vil vide, hvad der sker efter døden? De to podcastværter forsøger at give nogle sammenhængende og opbyggelige råd.