Příběhy z historie českého internetu: Česká Wikipedie vznikla v Brně a jen díky esperantu
Release Date: 10/03/2024
Lupa.cz
Současné AI chatboty nabízejí zájemcům o programování možnost mít 24 hodin denně 7 dní v týdnu dostupného mentora, který jim dokáže odpovídat na otázky. Musí si ale uvědomovat i to, že jim AI může kdykoli kecat, říká tvůrce projektu Junior Guru Honza Javorek. Pomáhá AI juniorům v růstu, nebo je ve firmách nahrazuje?
info_outlineLupa.cz
Dokáže AI napsat stejně dobrý román jako člověk? Bude to někdo číst? Jak se dnešní velké jazykové modely dají využít při psaní knih? Proč Kyša přestal na obálkách svých knížek používat obrázky vygenerované AI? Má používání AI také nějaká rizika? A sehraje umělá inteligence spíš roli klaďase, nebo záporáka? Se spisovatelem sci-fi jsme mluvili o AI, psaní i budoucnosti.
info_outlineLupa.cz
Vyhledávač spojení v pražské MHD čeká v blízké budoucnosti změna. Souvisí jednak s tím, že aplikaci PID Lítačka přebírá nová dodavatelská firma, ale i s tím, jak ROPID ladí nový vyhledávací engine, kterému přezdívá „vyhledávač nové generace“. O změnách, zpracovávání dopravních dat či plánech s odjezdovými panely mluvíme s vedoucím odboru technického rozvoje a projektů ROPID Zbyňkem Jiráčkem.
info_outlineLupa.cz
Rumunský ústavní soud v bezprecedentním kroku anuloval první kolo tamních prezidentských voleb. Neproběhlo podle něj regulérně, protože je narušila řada nezákonností a nesrovnalostí. Rumunské tajné služby totiž popsaly rozsáhlou koordinovanou kampaně na sociálních sítích ve prospěch jednoho z kandidátů. Co se v Rumunsku stalo a jak to může ovlivnit volby v dalších zemích, včetně České republiky? V Česku kauzu kolem zrušených rumunských voleb . O kauze a jejím možném dopadu jsme mluvili s datovým analytikem a spolupracovníkem tohoto...
info_outlineLupa.cz
Poslanecká sněmovna začala letos v září používat pro přepisy jednání aplikaci Beey od české společnosti Newton Technologies. Už delší dobu ji mají k dispozici i tuzemské soudy nebo policie. Aplikaci využívají ale třeba i úřady v Chorvatsku. O vzniku aplikace jsme si povídali s Ondřejem Klimešem, produktovým a marketingovým manažerem Newton Techologies.
info_outlineLupa.cz
Do dvou let by měli mít lidé žijící v Evropské unii možnost využívat Evropskou peněženku digitální identity. S pomocí aplikace, kterou budou mít ve svém mobilním telefonu, by se mohli identifikovat napříč Evropou, zřizovat si účty v zahraničních bankách z pohodlí domova a zároveň by v ní mohli mít uložena různá potvrzení nebo i vstupenky. Jak to má celé fungovat?
info_outlineLupa.cz
Kdo založil českou Wikipedii? Kdo byl jejím prvním správcem? A jakou roli v tom hráli tuzemští esperantisté? Poslechněte si novou epizodu našeho seriálu příběhů z historie českého internetu.
info_outlineLupa.cz
České firmy se musí připravit na několik kyberbezpečnostních regulací, které by měly začít platit od roku 2025. Směrnice NIS2 a nařízení DORA přinášejí nové povinnosti a také standardizaci kybernetické bezpečnosti. Co přesně se změní, koho se změny dotknou a jak se na ně připravit? O tom mluvíme s kyberbezpečnostními experty Vlastimilem Pacltem a Vojtěchem Machoněm ze společnosti NTT DATA, která je partnerem dnešního podcastu.
info_outlineLupa.cz
info_outlineLupa.cz
Jak a co šifroval Karel Hynek Mácha? Jak vypadala utajená komunikace Tomáše Garrrigue Masaryka nebo Edvarda Beneše? A jak československá armáda v 50. letech používala šifrovací stroj Enigma? Vítejte u druhé části podcastu o historii kryptografie v Česku. Naším hostem je opět český kryptolog Pavel Vondruška.
info_outlineKdo založil českou Wikipedii? Kdo byl jejím prvním správcem? A jakou roli v tom hráli tuzemští esperantisté? Poslechněte si novou epizodu našeho seriálu příběhů z historie českého internetu.