Pixelklubben 64/ZX
Podcasten firar 15 år sedan avsnitt 1 med mer lökigt bäst-of-material från gamla tider.
info_outlinePixelklubben 64/ZX
För första gången i podden två spel till Famicom Disk System som bara släpptes i Japan, båda vertikala rymdshooters... för det mesta!
info_outlinePixelklubben 64/ZX
Repris från då Alexander gästade och pratade He-Man-serietidningen 1987-89. Många fina detaljminnen! Med bland annat den supermysiga anekdoten om då Alexander fick första numret av tidningen.
info_outlinePixelklubben 64/ZX
Tre spel från tre olika genres; Cloud Master, R.C. Grand Prix - och My Hero! Ska någon av dessa nå 8 av 8 bitar i betyg?
info_outlinePixelklubben 64/ZX
En hidden gem till PS1, railshootern Gamera 2000. Även kort om två bonusspel till samma konsol; Psychic Force och Side By Side Special 2000.
info_outlinePixelklubben 64/ZX
För att fira att Nintendo 8-bit firar 40 år i Sverige senare i höst återgår han Mange till poddens rötter för ett avsnitt, med ett hederligt NES-äventyr. Men hur bra är egentligen The Battle of Olympus?
info_outlinePixelklubben 64/ZX
Alla tre Astérix-spel till Sega Master System på ett bräde! Det som bara heter Asterix (1991), Asterix and the Secret Mission (1993) och Astrerix and the Great Rescue (1994) Frågan är enkel; vilket av dem är bäst? Och når någon av dem till och med upp till 8 av 8 bitar i betyg?
info_outlinePixelklubben 64/ZX
En svettig repris från sommaren 2017.
info_outlinePixelklubben 64/ZX
Två plattformspel "made-in-Japan" till Segas 8-bitare. Vilket av dem är bäst egentligen?
info_outlinePixelklubben 64/ZX
Åter en vända till Hollywood Video & Pizza, en doldisfavorit för han Mange bland Wendros-animéerna; Serien som i Japan hette Mirai Keisatsu Urashiman, som togs in och bearbetades av Saban och blev... Rock'n Cop. Men! Som aldrig släpptes i USA... däremot i Sverige!
info_outlineÄntligen är det dags för en av de vackraste animéerna Wendros någonsin tog in och dubbade. Men hur bra är den... egentligen?