loader from loading.io

Sloboda nie je happy end!: s Filipom Kotvanom o podpore mladých športovcov a športovkýň

Príbehy 20. storočia

Release Date: 03/10/2023

Tomáš Lang: Obete holokaustu sú obeťami hromadnej vraždy civilného obyvateľstva (Príbehy 20. storočia) show art Tomáš Lang: Obete holokaustu sú obeťami hromadnej vraždy civilného obyvateľstva (Príbehy 20. storočia)

Príbehy 20. storočia

Tomáš Lang osirel počas druhej svetovej vojny. Kým otec zomrel na východnom fronte v ruskom zajatí, život mamičky sa skončil počas pochodu smrti. Prejavy antisemitizmu ho sprevádzali aj v povojnovom období. Napriek tomu, že vyštudoval technický smer, dlhodobo sa vo svojej knižnej tvorbe venuje práve holokaustu a antisemitizmu.  

info_outline
Katarína Šimončičová: Ľudia by sa naozaj nemali báť (Príbehy 20. storočia) show art Katarína Šimončičová: Ľudia by sa naozaj nemali báť (Príbehy 20. storočia)

Príbehy 20. storočia

Katarína Šimončičová sa k ochrane prírody dostala vďaka náhodnej zmienke o existencii skupiny ochranárskych aktivistov združených v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny. V máji 1982 sa stala jeho aktívnou členkou a bola i pri tom, keď sa v novembri 1989 práve v tomto prostredí sformovalo občianske hnutie Verejnosť proti násiliu. Za svoje zásluhy pri ochrane prírody, monitorovaní výrubov stromov i angažovaniu sa v komunálnej politike získala v roku 2013 ocenenie Biela vrana.

info_outline
Danielle Vago: 22.  augusta sme sa mali vrátiť a 21. prišli Rusi. Domov sme sa nevrátili show art Danielle Vago: 22. augusta sme sa mali vrátiť a 21. prišli Rusi. Domov sme sa nevrátili

Príbehy 20. storočia

Danielle Vago sa narodila tesne po vojne, ale osud jej rodiny holokaust kruto poznamenal. Nielen preto, že niektorí príbuzní zahynuli, ale rodičia v strachu o svoje dcéry úplne vymazali svoju židovskú identitu a žili stále v strachu a úzkosti. Vymazanie židovstva však nepomohlo a v období v 50. rokov mal jej otec aj tak problémy. Mladučká Dana trávila s kamarátkou leto v zahraničí, keď prišli v auguste 1968 okupanti. Tým sa jej príbeh v podstate len začína. 

info_outline
Sloboda nie je happy end!: ako pripraviť úspešnú kampaň? show art Sloboda nie je happy end!: ako pripraviť úspešnú kampaň?

Príbehy 20. storočia

Užitočné aktivity vznikajú aj vďaka darcom.   Startlab bol donedávna na Slovensku jedinou platformou, kde ste mohli vďaka crowdfundingovým kampaniam spojiť ľudí, aby vám pomohli pri realizovaní rôznych aktivít, projektov. O tom ako pripraviť úspešnú kampaň na Startlabe sme sa rozprávali so Zuzanou Zaťovič, ktorá Startlab vedie a s hercom, Petrom Tilajčíkom, ktorý už má niekoľko úspešných kampaní za sebou. Prácu Post Bellum môžete podporiť na tomto linku   

info_outline
Ernest Stredňanský: Najvyššou výsadou človeka je sloboda (Príbehy 20. storočia) show art Ernest Stredňanský: Najvyššou výsadou človeka je sloboda (Príbehy 20. storočia)

Príbehy 20. storočia

Vyštudoval herectvo na konzervatóriu v Bratislave. Pôsobil vo viacerých slovenských divadlách, v Československej televízii režíroval slávne „televízne pondelky“. Pracoval v Rádiu Slobodná Európa v Mníchove a neskôr v Hlase Ameriky v USA. Je držiteľom ceny Emmy. Pre Ernesta Stredňanského bola najväčšou životnou traumou okupácia v roku 1968 a najvyššou hodnotou sloboda.

info_outline
Gila Fatran: Bombardovanie jej zachránilo život show art Gila Fatran: Bombardovanie jej zachránilo život

Príbehy 20. storočia

 Izraelská historička Gila Fatran sa zaoberá holokaustom na Slovensku. Súčasťou jej práce je dokumentácia procesu postupného vyhladzovania Židov. Je tiež členkou komisie pamätníka Jad Vašem, ktorá udeľuje čestný titul Spravodlivý medzi národmi ľuďom, ktorí Židom pomáhali. Počas vojny na Slovensku spoznala oboje na vlastnej koži - s rodinou a neskôr sama sa skrývala, aby sa vyhla istej smrti, a prežiť sa jej podarilo aj vďaka pomoci cudzích ľudí.

info_outline
Hilda Svátková: Vrátiť sa z Palestíny bolo najhoršie rozhodnutie mojich rodičov show art Hilda Svátková: Vrátiť sa z Palestíny bolo najhoršie rozhodnutie mojich rodičov

Príbehy 20. storočia

Hilda Svátková sa narodila v Avive ako Tehila Steinbergerová. V roku 1938 sa s rodičmi na naliehanie rodiny vrátili na Slovensko do Michaloviec. Pred transportami do koncentračného tábora od 1942 do 1944 jej rodinu chránila výnimka. Po potlačení SNP sa ukrývala s rodinou v bunkri nad Osrblím a po objavení bunkru nemeckými vojskami boli eskortovaní do väznice v Banskej Bystrici, kde len zázrakom prežili a neskončili v jame v Kremničke. Asamozrejme, problémy so židovským pôvodom pokračovali aj po vojne. V podcaste bola použitá aj budba skupiny Mojše Band ....

info_outline
Judita Stavrovská: Ako novorodeniatko zachránila život svojim rodičom show art Judita Stavrovská: Ako novorodeniatko zachránila život svojim rodičom

Príbehy 20. storočia

Judita Felediová sa narodila do židovskej rodiny a to ich malo stáť život. Vďaka tomu, že bola ešte úplne malá, sa však vyhli transportu do tábora smrti, aj keď rodičov neminul pracovný tábor v Novákoch, odkiaľ ich vyslobodilo vypuknutie SNP. Potom sa skrývali v horách a vďaka miestnym obyvateľom prežili druhýkrát. Židovský pôvod však nevedeli odpustiť ani komunisti a trpeli ním až do Pražskej jari. Po auguste 1968 s manželom emigrovali do USA.   V podcaste bola použitá aj hudba skupiny Mojše Band 

info_outline
Boris Strečanský: Cieľom každého boja nemusí byť výhra show art Boris Strečanský: Cieľom každého boja nemusí byť výhra

Príbehy 20. storočia

Medzi pamätníkov, ktorých príbehy dokumentuje Post Bellum, patria aj tí, ktorí „robili revolúciu“. Boris Strečanský patrí medzi jej nenápadných, ale o to dôležitejších aktérov. Bol členom koordinačného výboru študentov FiF UK, neskôr sa orientoval na celoslovenský štrajkový výbor študentov. Po revolúcii odišiel vo februári 1990 na štyri mesiace do USA ako študentský vyslanec. Do politiky nikdy nevstúpil, našiel sa v rozvíjaní Vysokoškolskej únie Slovenska. V roku 2002 spoluzaložil významné občianske združenie Centrum pre filantropiu.

info_outline
Sloboda nie je happy end!: bol slovenským brancom, dnes robí v Post Bellum. Sme na dobrej ceste show art Sloboda nie je happy end!: bol slovenským brancom, dnes robí v Post Bellum. Sme na dobrej ceste

Príbehy 20. storočia

Keď mal Andrej 15 rokov, dostal sa ku slovenským brancom. Aj vďaka rozhovorom s učiteľom dejepisu na košickom gymnáziu z tejto komunity odišiel. Chcel byť kňazom, ale nakoniec vyštudoval históriu a dnes, po prekonaní vážnej choroby spolupracuje aj s Post Bellum.  So Sandrou Polovkovou sa rozprával o skupine brancov, jeho motiváciách byť členom, o jeho odchode, ale aj o vážnej chorobe, ktorú mu iba prednedávnom diagnostikovali.    Táto časť relácie Sloboda nie je happy end! bola realizovaná s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky.

info_outline
 
More Episodes
Šport patrí medzi najzdravšie voľnočasové aktivity.

Filip Kotvan sa profesionálne venoval ľadovému hokeju. Po ukončení tejto kariéry sa zamestnal v Úrade na ochranu ústavných činiteľov. Keďže veľmi dôverne pozná športové prostredie, rozhodol sa mu venovať naďalej. Avšak v trochu inej podobe.

O problematických stránkach, význame športu pre našu spoločnosť, ale najmä o motivovaní, podpore a vzdelávaní nielen mladých športovcov a športov, ale aj trénerov, či klubov prostredníctvom novej aplikácie "mysportoffice" sa rozprával so Sandrou Polovkovu.

Táto časť relácie Sloboda nie je happy end! bola realizovaná s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky.