Zajímavosti Krušných hor
Rašeliniště dříve byla vnímána jako kus země bez většího přínosu. Nerostly zde stromy a nebylo ze možné nic pěstovat. Postupem času se tenhle názor mění a rašelina se začíná těžit na topivo. O rašeliništích a jejich zajímavostech bude dnešní díl.
info_outline CejchZajímavosti Krušných hor
Již v roce 1992 vychází román, který popisuje oudy života jdnoho rodu v Krušných horách. Radosti i strasti života v Krušných horách popsal Zdeněk Šmíd.
info_outline Kobaltová ruda v Krušných horáchZajímavosti Krušných hor
Dnešní díl bude o modré barvě. Právě díky rudnému bohatství Krušných hor, se dostává modrá barva na sklo a porcelán a malý kousek Krušných hor se tak dostává do celého světa. Proč byl kobalt a jeh zpracování tak důležité? To se dozvíte v dnešním díle podcastu. 📖 Zdroj: Památka světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří; Michal Urban; Březen 2021; Montaregion Krušné hory - Erzgebirge o.p.s.
info_outline Herta Lindnerová německá antifašistkaZajímavosti Krušných hor
V dnešním díle Vám budu vyprávět o ženě, která se postavila do nacistického odboje. Postavila se do čela tajné odbojové skupiny, která se vydávala za horolezecký spolek. Po několik let napomáhala k předávání informací a podpoře rodin antifašistů, které Němci zatkli. Dnes ji připomíná park v Bohosudově, který nese její jméno a najdete zde také její sochu. Zdroj obrázku a informací: Oficiální stránky města Krupka (
info_outline Požární ochrana v Krušných horáchZajímavosti Krušných hor
V dnešním díle jsem spojila dvě témata, která jsou mi blízká. Požární ochranu a Krušné hory. Budu Vám vyprávět nejen o požárech, ale také o tom, jak byla a je důležitá požární prevence, nejen v Krušných horách 🔥 Zdroj obrázku: Vlastní archiv - hasičský znak požární zbrojnice Bucholz
info_outline Vzpomínka na Pavla RaisenaueraZajímavosti Krušných hor
V dnešním díle Vám budu vyprávět o muži, s jehož ilustracemi se setkal snad každý z nás. Jeho jedinečná tvorba byla součástí časopisu Respekt více, než třicet let. Jak byl jeho život spjatý s Krušnými horami a proč měl Pavel Raisenauer i v mém životě své místo, se dozvíte v dnešním dílu.
info_outline Vzpomínky sudetských Čechů v Krušných horách 2Zajímavosti Krušných hor
V dnešním díle uslyšíme další autentické příběhy lidí, kteří žili před válkou v Krušných horách a potýkali se s nenávistí německých ordnerů. Zdroj: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938. Pohled do historie. Praha: Toužimský & Moravec, 2018. ISBN 978-80-7264-189-5.
info_outline Vzpomínky sudetských Čechů v Krušných horách 1Zajímavosti Krušných hor
Ještě před začátkem Druhé světové války, nebyla situace v pohraničí jednoduchá. Zdejší čeští úředníci, četníci a vojáci se stali terčem častých útoků německých odrnerů. Jak se tehdy žilo v pohraničí a jaké byli příběhy zdejších lidí? To se dozvíte v dnešním díle. Zdroj: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938. Pohled do historie. Praha: Toužimský & Moravec, 2018. ISBN 978-80-7264-189-5.
info_outline Bergmagazin v MarienberguZajímavosti Krušných hor
Minulý rok, jsme před Vánoci zavítali do muzea v Marienbergu, který dříve sloužil jako sklad, tzv. Bergmagazin. Tato stavba má zajímavou historii a je také raritní, protože takto zachovalý bergamagazin v Krušných horách již nenajdete. K čemu sloužil a jaké výstavy zde najdete? To všechno se dozvíte v dnešním díle.
info_outline Dílo Štěpána JavůrkaZajímavosti Krušných hor
Když jsem chodila na základní školu, tak jsem tam potkala jednoho chlapce, který byl spolužákem mého bratra. Už tehdy měl velký cit pro psaní. Po více jak dvaceti letech jsem o něm slyšela znovu. Hlavně o jeho úspěšných knihách, jejichž děj zasahuje do Krušných hor.
info_outlineV dnešním díle budu pokračovat ve vyprávění o Georgovi Agricolovi. Na chvíli se vrátíme do Jáchymova, který na sklonku života navštívil, aby dokončil své vrcholné dílo Dvanáct knih o hornictví a hutnictví. Až díky tomuto dílu si můžeme uvědomit, jak byla těžba náročná a jak úžasné stroje naši předci vymysleli.
Zdroj: AGRICOLA, Georgius. Jiřího Agricoly Dvanáct knih o hornictví a hutnictví. Přeložil Bohuslav JEŽEK, přeložil Josef HUMMEL. Ostrava: Montanex, 2001. ISBN 80-7225-057-4.