Podcasty Aktuality.sk
Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk
info_outline
Neočakávajme, že Ukrajinci vyženú Rusov za dva mesiace, tvrdí analytik Duleba
06/02/2023
Neočakávajme, že Ukrajinci vyženú Rusov za dva mesiace, tvrdí analytik Duleba
Ukrajinská protiofenzíva je už len otázkou času. Po mesiacoch príprav už nič nebráni Ukrajincom v ceste, aby sa pokúsili získať svoje územia, ktoré im boli zabrané agresorom z Ruska. Ukrajinci budú tak poprvýkrát útočiť do prípravnej ruskej obrany. Doteraz podobné útoky podnikali iba Rusi. Podľa experta na Ukrajinu Alexandra Dulebu by mali byť očakávania spojené s ukrajinskou protiofenzívou realistické. „Nemyslím, že by sme mali očakávať, že za dva mesiace vyženú Rusov, ktorí tam majú 400 tisíc vojakov, z celého územia Ukrajiny.“
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27024825
info_outline
Zastavme korupciu: Štát Bašternákovi siaha na majetok
06/02/2023
Zastavme korupciu: Štát Bašternákovi siaha na majetok
„Obyčajní ľudia“ svojou neschopnosťou resuscitovali „našich ľudí“. Prečo a ako štát siaha Ladislavovi Bašternákovi na majetok a čo najnovšie vymyslel niekdajší Bašternákov podnájomník Robert Fico, priblížila Jurajovi Kemkovi šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27023439
info_outline
SHARE_talks 115: Júnové filmové, seriálové a herné tipy
06/02/2023
SHARE_talks 115: Júnové filmové, seriálové a herné tipy
Dnes aj o tom, ako slovenská hra oživuje Istropolis a či sa bude dať ísť do interiéru. V 115. časti podcastu SHARE_talks sa spolu rozprávajú redaktor Živé.sk Maroš Žofčin a redaktor HernáZóna.sk Lukáš Zachar. V novej časti podcastu SHARE_talks zaznejú aj tieto témy: Tešíme sa z oživenia Istropolisu v hre Vivat Slovakia. Smejeme sa z áut s názvom Clifford Siesta, ktoré v slovenskej hre budú. Maroš nám pripomína, že tretia séria Zaklínača vyjde už v júni. Lukáš sa na neho hnevá za to, že stále nevidel Spider-Man: Cez paralelné svety aj napriek tomu, že vychádza ďalší diel. Tipy na filmy, seriály a hry, ktoré vychádzajú v júni. Odkazy na témy, ktoré sme v podcaste spomínali: Nie ste si istí, ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Podcast SHARE_talks spoločne pripravujú magazíny Živé.sk a . Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy , , alebo . Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na . Všetky e-maily čítame a na väčšinu sa snažíme odpovedať.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27024378
info_outline
ŠPORT: Hamšík už ako 5-ročný veril, že bude veľký futbalista. Jeho rodičia kvôli nemu predali auto
06/02/2023
ŠPORT: Hamšík už ako 5-ročný veril, že bude veľký futbalista. Jeho rodičia kvôli nemu predali auto
Lúči sa legenda. Po tejto sezóne uzavrie kariéru náš najlepší futbalista v ére samostatnosti Marek Hamšík. Odchádza osemnásobný najlepší slovenský futbalista, rekordér v počte štartov i gólov nášho národného tímu. Jednoducho osobnosť, akých Slovensko veľa nemá. Tejto téme sa budeme venovať v našom dnešnom podcaste. Nič a nik neformuje ľudskú osobnosť tak ako rodičia. Je teda logické, že ešte väčší podiel na úspechoch Mareka Hamšíka ako jeho tréneri majú jeho rodičia. A práve s Marekovým otcom Richarodm Hamšíkom budem dnes hovoriť.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27023847
info_outline
NA ROVINU s Michalom Trubanom: Dospeli sme. Témou volieb bude koniec chaosu
06/02/2023
NA ROVINU s Michalom Trubanom: Dospeli sme. Témou volieb bude koniec chaosu
Podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban hovorí, že oproti minulým voľbám sú dospelejší a poučení. Spájanie podľa neho stranám skôr škodí ako pomáha. Čo budú sľubovať pred voľbami a vedeli by vládnuť s konzervatívcami? V podcaste s Michalom Trubanom sa dozviete: – ako sa pozná s Ľudovítom Ódorom a čo čaká od úradníckej vlády; – či má PS vo vláde svojich nominantov; – kto a prečo financuje Progresívne Slovensko; – že témou volieb bude ukončenie chaosu; – na čo sa budú sústrediť vo volebnom programe; – že PS chce presadiť, aby začínajúci malí podnikatelia neplatili žiadnu daň; – či chcú naozaj založiť novú vysokú školu a zároveň rušiť tie existujúce; – v čom je PS iná strana ako vo voľbách v roku 2020; – že spájanie strán podľa neho nikomu nepomáha a všetkým škodí; – s kým by vládli, ak sa strany nespoja a nikto z ich spojencov sa nedostane do NRSR; – či by liberáli vedeli vládnuť s konzervatívcami, alebo by z toho bol ďalší chaos.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27015783
info_outline
Ťažký týždeň: O manipulácii volieb a voličov
06/02/2023
Ťažký týždeň: O manipulácii volieb a voličov
Niekedy sa zdá, že veľká časť Slovákov priam prosí o to, aby ich niekto klamal a okrádal. V roku 2010 mala byť hotová diaľnica do Košíc. V roku 2014 už nemal byť v politike. A v roku 2023 hovorí o manipulovaní volieb. Áno, stále je to ten istý človek. Pozrite si najnovší Ťažký týždeň. Ťažký týždeň môžete podporiť na . Redakcia Aktuality.sk nezodpovedá za obsah a názory prezentované v relácii Ťažký týždeň.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27020544
info_outline
Politici sa obviňujú z manipulácie volieb. Zatiaľ bez dôkazov.
06/01/2023
Politici sa obviňujú z manipulácie volieb. Zatiaľ bez dôkazov.
Demokrati chcú podať trestné oznámenie na exministra Kaliňáka a to v súvislosti s jeho výrokmi o údajnej manipulácií referenda o našom vstupe do EÚ. Pre Aktuality to avizoval exminister obrany Jaroslav Naď. “Buď klamal a žiadne falšovanie referenda nebolo alebo porušil zákon tým, že ako minister vnútra nekonal,” tvrdí. SMER SSD zasa bývalú vládu obviňuje z probruselského sprisahania sa voči opozícií a hovorí o kauze podobnej “Watergate.” Predvolebnou témou sa tak stáva vzájomné obviňovanie sa z údajnej hrozby manipulácie volieb. Prezidentka ako americká agentka, úradnícka vláda z vôle miliardára Sorosa, povolebný Fico ako kat demokracie, kotlebovský démon na eurobankovkách... I toto je Slovensko štyri mesiace pred predčasnými parlamentnými voľbami a človeku sa až žiada, spolu s J. Cimrmanom, opýtať sa dramatika Čechova: “A není to málo, Antone Pavloviči”? Predvolebná kampaň však vo svojom tempe a ani intenzite nepoľavuje a tentoraz sa jej bojiskom stala téma údajných hrozieb z manipulácie volieb. Demokrati z nej obviňujú SMER či našich extrémistov, SMER SSD zasa hovorí o hrozbe nekalej predvolebnej ingerencie zo strany NATA či Bruselu. Je teda Slovensko predmetom hybridnej vojny a majú politici svoje obvinenia podložené reálnymi faktmi? Téma pre exministra obrany Jaroslava Naďa ale svoj komentár pridá aj expremiérka Iveta Radičová. Vytvárame veľkú skupinu občanov, akýchsi “politických bezdomovcov”, ktorí úpenlivo hľadajú komu dať vo voľbách svoju dôveru. Politici riešení sú v defenzíve, ale to neznamená že po nich nie je dopyt no a ten dopyt rastie. I takto hodnotí aktuálnu predvolebnú kampaň bývalá premiérka Iveta Radičová Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský a kolega Marek Biró.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27013839
info_outline
Od varenia Putinovi až po Bachmut. Prečo Kremeľ toleruje Prigožinovu kritiku?
06/01/2023
Od varenia Putinovi až po Bachmut. Prečo Kremeľ toleruje Prigožinovu kritiku?
Kto je šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin? Svoju kariéru začal ako profesionálny páchateľ, hovorí v podcaste reportérka Stanisla Harkotová. Šéf vagnerovej skupiny, ktorá dobyla Bachmut, bol v minulosti osúdený za sériu rôznych zločinov. Napokon ale dostal milosť. „Bolo to v čase, keď padal Sovietsky zväz. Pred pádom Prigožina prepustili z väzenia. Odpustili mu tri roky," približuje v podcaste reportérka Stanislava Harkotová. Hneď po prepustení sa pustil do podnikania a stal sa z neho človek, ktorý vlastnil niekoľko elitných reštaurácií. „Boli lukratívne a museli mať špeciálne povolenia. Sám Prigožin v nich obsluhoval veľmi zaujímavých hostí od francúzskeho prezidenta až po Georgea Busha. V jeho zariadeniach zvykol oslavovať narodeniny aj Vladimir Putin," opisuje novinárka Harkotová. Čo sú ale dnešné ambície Prigožina aj s jeho skupinou žoldnierov? Podľa Stanislavy Harkotovej je to otázne. „V Bachmute prišli o veľa ľudí, takže je otázne, s akou silou dokážu byť na bojisku." Aj to môže byť podľa nej dôvod, prečo sa vagnerovci sťahujú z Bachmutu. Ukrajinci to čítajú tak, že sú na konci so silami. A tak nebudú môcť plniť úlohy, aké plnili v Bachmute. Ukáže sa to počas ofenzívy, do akej miery budú nasadzovať svoje sily," približuje. Podcast nahrala Denisa Hopková.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26977830
info_outline
Kotov: Naprávame investičný nezmysel, je tu šanca na vyššie dôchodky (Aktuality Nahlas)
06/01/2023
Kotov: Naprávame investičný nezmysel, je tu šanca na vyššie dôchodky (Aktuality Nahlas)
Správcovské spoločnosti sa pripravujú na mohutný presun dôchodkových úspor v rámci snahy o ich výraznejšie zhodnotenie. Utobí to cez tzv. predvolenú investičnú stratégiu, pre ktorú by sa mali postupne do výnosnejších fondov presunúť takmer štyri miliardy a mala by sa dotknúť viac ako 700-tisíc sporiteľov druhého dôchodkového piliera. Ak predvolenej investičnej stratégii prischlo aj pomenovanie „bič na pasívnych“, dnešná polnoc bola hraničným termínom, keď sa z neho dalo vyviazať a dôchodkovým správcom oznámiť, že ako sporiteľ chcem ísť svojou investičnou cestou. Ako to dopadlo? Pozrieme sa na to s Miroslavom Kotovom z vedenia Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Prinesieme tiež ďalšie podrobnosti k možnému ruskému zasahovaniu do našich volieb, s ktorými prichádza exminister Jaroslav Naď v rozhovore pre náš portál. Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27012492
info_outline
Najčastejšie chyby pri zatepľovaní domov
06/01/2023
Najčastejšie chyby pri zatepľovaní domov
Zateplením domu vieme ušetriť až 65 percent nákladov. Platí to však iba vtedy, keď si dom zateplíme dobre. Aké najčastejšie chyby sa robia pri zatepľovaní domov a ako si vytvoriť aj vďaka zatepleniu zdravú klímu v domácnosti? V podcaste portálu Nehnutelnosti.sk sme sa o tom rozprávali s aplikačným manažérom spoločnosti Knauf Insulation Vladimírom Beňom. Chyby pri zatepľovaní domu sa môžu ukázať za mesiace, ale aj roky Zatepliť dom je možné aj svojpomocne, treba sa však vyvarovať chýb, ktoré môžu úspoerné riešenie nášho bývania výrazne skomplikovať. „Môžeme ich objaviť za krátky čas, pokiaľ sú tie chyby dosť vážne. Alebo sa tie chyby môžu prejaviť až po niekoľkých rokoch. Hovoríme o období jeden až päť rokov. Záleží to naozaj od toho, či tie chyby sú fatálne alebo nie.“ Najvážnejšou chybou pri zatepľovaní býva zle zhotovená atika – oplechovanie. „Je to vtedy, keď voda napríklad tečie priamo do kontaktného zateplenia. Hromadí sa tam voda, kumuluje sa, vytvára sa vlhkosť a tá následne znehodnocuje zvyšok toho kontaktného zateplenia, ak sa na to včas nepríde,“ vysvetľuje odborník na zatepľovanie domov Vladimír Beňo. Tepelné mosty pri zlom zateplení môžu spôsobiť plesne Tzv. tepelný most si podľa Beňa môžeme doslova predstaviť ako most, po ktorom teplota ľahko prejde z exteriéru do interiéru. „Teda z toho chladného miesta do interiéru, kde sa kúri, čiže sú to materiály, ktoré dobre vedú teplo. Je to napríklad betón, ďalej voda je dobrý vodič, preto by sa nemala dostávať do izolácie, aby neviedla teplo. Ale hlavne sú to miesta s malou hrúbkou izolácie. Tieto miesta treba už vopred vyriešiť v projekte zateplenia. Pokiaľ vieme, že máme nejaký betónový prievlak (pozn. masívny trám, ktorý podopiera stropnú konštrukciu), tak tam potrebujeme dostať väčšiu hrúbku izolácie. Môže sa stať, že napríklad na stenu mi bude stačiť 10 centimetrov izolácie, no na to miesto, kde je železo-betónový prievlak, tak tam mi už tých 10 centimetrov nemusí stačiť a môže sa v tom mieste vytvárať nízka teplota na povrchu v interiéri. To znamená, že stena sa podchladzuje a môžu vznikať plesne.“ Zbaviť sa ich nemusí byť potom jednoduché. Dôležité je preto aj správne vetranie v interiéri. Zatepľovať sa dnes už dá takmer po celý rok Keďže zimy už nie sú také tuhé ako kedysi, tak sa nedá hovoriť už o vhodných a nevhodných ročných obdobiach na zatepľovanie domov. Ide skôr o správne teplotné podmienky. „To je od 5°C do 30°C. Samozrejme je dôležité, aby nebolo daždivé počasie a príliš silný vietor. Takže od skorej jari až pomaly do zimy sa dá zatepľovať“, hovorí na základe svojich skúseností Beňo. Ak by stavba počas zatepľovania pre nečakané dažde navlhla, treba počkať, kým sa poriadne vyschne. Viac o tom: aké konkrétne chyby robíme pri zatepľovaní fasády aká by mala byť správna hrúbka izolácie na čo dávať pozor pri zatepľovaní strechy a aké chyby pri nej robíme ako farba fasády dokáže ovplyvniť funkčnosť zateplenia ako správne vetrať, aby sme mali vo vnútri zdravú klímu ako si vieme overiť firmu, ktorá robí zatepľovanie sa dozviete z podcastu portálu Nehnuteľnosti.sk s moderátorkou Zuzanou Majerčíkovou.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27001158
info_outline
Sú zvedaví a tvoriví. Nie je to stratená generácia, hovorí o svojich žiakoch Učiteľ Slovenska 2022
05/31/2023
Sú zvedaví a tvoriví. Nie je to stratená generácia, hovorí o svojich žiakoch Učiteľ Slovenska 2022
Školstvo je stále v ére Márie Terézie. Nerozvíjame vnútornú motiváciu detí a dusíme ich prirodzenú zvedavosť. V školách vyrábame umelý systém, ktorý je odtrhnutý od života a deti tomu dobre rozumejú. Hovorí Učiteľ Slovenska 2022 Rastislav Očenáš. Žiakov berie ako partnerov a tvrdí, že deti potrebujú poznanie príčin a súvislostí a najmä zmysluplné aktivity, ktoré môžu aplikovať v reálnom živote. Ja sa na svojich žiakov pozerám ako na svojich budúcich susedov, sú to pre mňa partneri. Beriem ich ako ľudí, ktorí budú o niekoľko rokov riadiť túto spoločnosť a chcem im teraz odovzdať čo najviac aby mi to potom mohli vrátiť. To sú slová Rastislava Očenáša, Učiteľa Slovenska za rok 2022. Nesmierne charizmatického a veľmi inšpiratívneho človeka, ktorý sa rozhodol venovať svoju energiu, záujem, ale aj svoju tvorivosť a invenciu našim deťom. Takých ako on nie je veľa, ale čím to vlastne je, že ich je tak málo? Prečo je, aspoň podľa štatistických prieskumov, vzdelanie tak hlboko v rebríčku našich priorít a čo učiteľom skutočne chýba? Aká je úroveň vzdelávania našich detí a je to ešte stále o ére Márie Terézie alebo sme sa už dokázali posunúť aspoň o slepačí krok do 21. storočia? A čo známky a domáce úlohy? No a napokon, čo naše deti, v tomto tekutom a nestabilnom svete, vlastne trápi a prečo tak narastá počet ich úzkostí, pocitov osamelosti a následnej frustrácie? Témy a otázky pre Učiteľa Slovenska 2022 Rastislava Očenáša zo základnej školy Andreja Sládkoviča v Sliači. Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26999169
info_outline
Politológ Štefančík: Robert Fico sa bude snažiť vyhnúť spolupráci s Republikou
05/31/2023
Politológ Štefančík: Robert Fico sa bude snažiť vyhnúť spolupráci s Republikou
Robert Fico straší posledné obdobie tým, že voľby môžu byť zmanipulované. Pridala sa k nemu aj strana Republika. Rovnaké názory majú tieto dve strany aj pri otázke vojny na Ukrajine a vzťahom k Rusku. Podľa politológa Radoslava Štefančíka sa bude Smer aj napriek týmto podobnostiam vyhýbať povolebnej spolupráci s poslancami okolo Milana Mazureka, ktorý bol v minulosti odsúdený za rasistické reči. „Pre Roberta Fica je Republika zrejme tou poslednou alternatívou, s ktorou by sa chcel dať dokopy," hovorí v podcaste politológ Radoslav Štefančík. Dôvod môže byť, že Smer chce v Európe ešte stále spolupracovať so sociálnymi demokratmi v EÚ. Zlou cestou sa podľa Štefančíka vybralo KDH, ktoré prešľapuje na mieste. Zároveň záujem o kresťanského voliča bude počas týchto volieb obrovský. A Rovnakého voliča budú medzi sebou bojovať OĽaNO, Republika,ĽSNS, Sme rodina a spomínané KDH.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27002463
info_outline
SHARE: Pretancovala sa k IT. Produktová manažérka motivuje dievčatá ku kariére v IT
05/31/2023
SHARE: Pretancovala sa k IT. Produktová manažérka motivuje dievčatá ku kariére v IT
Adriana Beňovičová je produktová manažérka a teamleaderka v lukratívnej technologickej spoločnosti. Pôsobí aj ako mentorka v občianskom združení Aj Ty v IT, kde pomáha dievčatám zorientovať sa vo svete IT. Napriek tomu, že na strednej nemala ani informatiku, vyštudovala Fakultu informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. O tom, ako sa dostala na kariérnu cestu ITčkárky ona sama a ako v tomto smere pomáha mladým dievčatám, nám porozprávala v podcaste SHARE. Zhovárala sa s ňou redaktorka magazínu Živé.sk Mária Dolniaková. V aktuálnej časti podcastu SHARE sa dozviete: Ako sa z tanečníčky vykľula ITčkárka. Prečo je potrebné žiačkam pomáhať a aký najväčší problém ich sužuje. Ako mladé dievčatá vnímajú oblasť informačných technológií. O najväčších nepravdách a nereálnych obavách spojených s IT. Ako môžu deti podporiť rodičia a učitelia. Čo by mali robiť dospelí, ak sa chcú rekvalifikovať a ísť smerom IT. Podobným témam sa bližšie venujeme aj tu: Ako si tento podcast vypočuť najlepšie? . Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy , , , a . NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na . Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/27000588
info_outline
Ako správne triediť odpad a prečo klesá počet včiel? 5 zaujímavých ekologických správ, ktoré vás môžu zaujať (Ekonews)
05/31/2023
Ako správne triediť odpad a prečo klesá počet včiel? 5 zaujímavých ekologických správ, ktoré vás môžu zaujať (Ekonews)
Aké zaujímavé udalosti sa stali vo svete ekológie a environmentalizmu za posledný mesiac? Čo by ste si z tejto problematiky nemali nechať ujsť? Vypočujte si 5 správ z ekológie, ktorým sme sa venovali: ako správne používať sprej proti medveďom pokles včiel a iných opeľovačov u nás i vo svete ťažba uhlia na Slovensku skončí už o pár mesiacov ako správne triediť odpad podľa farieb kontajnerov novely, ktoré oslabia ochranu prírody
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26986857
info_outline
NA ROVINU s Eduardom Hegerom: Predpokladám, že ruské peniaze pre Smer už vyšetruje polícia
05/31/2023
NA ROVINU s Eduardom Hegerom: Predpokladám, že ruské peniaze pre Smer už vyšetruje polícia
Expremiér Eduard Heger je dnes radovým poslancom. Priznáva, že precenil svoje schopnosti zmanažovať Matoviča so Sulíkom. Dnes tvrdí, že sa to nedá. Chváli sa pomocou v energetickej kríze a podľa neho to stojí aj za trojnásobný deficit štátneho rozpočtu. Kto zastavil protikorupčné opatrenia ako napríklad hmotná zodpovednosť politikov? V podcaste s Eduardom Hegerom sa dozviete: – či sú dôkazy, že predstavitelia strany Smer dostali peniaze z Ruska; – prečo sa s Demokratmi nechce spojiť nikto zo strán, ktoré sú v prieskumoch; – či je ešte spájanie otvorená otázka, alebo už sa nikto s nikým nespojí; – ako to bolo s rokovaním s Mikulášom Dzurindom; – či bude strana Demokrati ešte zvažovať, že sa vzdá účasti vo voľbách, ak bude mať nízke preferencie; – ako neodhadol svoje vlastné schopnosti zmanažovať koaličné vzťahy a či sa mu to nestane znova; – prečo by ešte mal byť v politike, ak to doteraz nezvládol; – že svoju vlastnú vládu bilancuje ako najreformnejšiu; – či trojnásobný deficit v tomto roku stál za rozdávanie pomoci v energetickej kríze; – čo považuje za tri najdôležitejšie reformy svojej vlády; – kto zastavil protikorupčné opatrenia ako napríklad hmotnú zodpovednosť politikov; – či podporí úradnícku vládu; – že nebude úradníckej vláde robiť naschvály ako Milan Krajniak cez návrh na vyrovnaný rozpočet; – či má plán B, ak neuspeje vo voľbách.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26992542
info_outline
Dôvera nie je vôbec abstraktná, jej nedostatok nás oberá rovno o peniaze, tvrdí výskumník Gloss (RánoNahlas)
05/30/2023
Dôvera nie je vôbec abstraktná, jej nedostatok nás oberá rovno o peniaze, tvrdí výskumník Gloss (RánoNahlas)
Prečo niektoré spoločnosti pod tlakom vydržia aj stročia, či dokonca pod ním zosilnejú, a iné sa rozpadnú prakticky samé, „pod vlastnou váhou“? Otázka, ktorá čoraz viac zamestnáva aj krajinku pod Tatrami. Príčinou je merateľný nárast bazálnej nedôvery, či naopak výrazný pokles dôvery. A ak si ľudia nedôverujú, či dôverujú málo, má to rovnako merateľné dôsledky – napríklad už len viac náročnej a až neprehľadnej papierovačky pri uzatváraní zmlúv, lebo, na čo všetko musíme myslieť, keď si nedôverujeme. A rovnako menej šťastia v spoločnosti. Ako na tom s dôverou sme a čo sa dá robiť, aby sme smerovali k šťastiu? Otázky, ktoré sa u nás dokonca zhmotnili a dali vznik výskumnej inštitúcii – a konkrétne Dekk inštitútu, ktorý má štúdium dôvery/nedôvery v spoločnosti vo svojej hlavnej náplni. Ako teda na nedôveru, aby sme si verili? Téma pre Huga Glossa z tohto inštitútu. Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26989488
info_outline
Igor Matovič: Ukázal som, že sa nemusím báť chodiť po ulici
05/30/2023
Igor Matovič: Ukázal som, že sa nemusím báť chodiť po ulici
Z dôvodu blížiacich parlamentných volieb sa ľuďom čoraz častejšie prihováraju politici, ktorí chcú tesne pred voľbami dostať voličov práve na svojú stranu. Jednu z najviditeľnejších kampaní rozbehol víťaz minulých volieb Igor Matovič, ktorý v regiónoch diskutuje so svojimi podporovateľmi a zároveň aj s kritikmi jeho vládnutia. Útoky Igora Matoviča v jeho kampani smerujú na každú stranu. Od očakávaného predvolebného boja proti Robertovi Ficovi a Smeru sa Matovič na tlačových konferenciach nevyhýba ani útokom na Richarda Sulíka, Progresívne Slovensko a Zuzanu Čaputovú. Hlavným spojencom hnutia OĽaNO po voľbách mali byť práve Demokrati. Dnes to už tak nevyzerá. „Spoliehal som sa, že Demokrati vytvoria Oázu pre sklamaného demokratického voliča. Zatiaľ robia všetko preto, aby toho demokratického voliča odstrašili od účasti vo voľbách," hovorí v podcaste Igor Matovič.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26989416
info_outline
Podcast SHARE: Svetové projekty zo Slovenska: Vyvinuli sme riešenia pre talianske letisko aj múzeum v Nórsku
05/30/2023
Podcast SHARE: Svetové projekty zo Slovenska: Vyvinuli sme riešenia pre talianske letisko aj múzeum v Nórsku
Práca na automatizovaných systémoch ponúka príležitosť pre vývojárov, ale aj pre odborníkov v oblasti technických zariadení budov. Stoja za návrhom komplexnej automatizácie pre múzeum v Nórsku, letisko v Taliansku či technologickú univerzitu v Holandsku. Ako sa vyvíjajú riadiace systémy pre takéto významné európske aj svetové budovy? O podrobnostiach svojej práce, ale aj o dostupných príležitostiach nám v podcaste SHARE rozpráva Peter Bandzi, ktorý pôsobí ako projektový vedúci pre Building Technology Engineering v spoločnosti Siemens Advanta. Diskutoval s ním Maroš Žofčin. TIP:
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26985873
info_outline
ŠPORT: Postup do osemfinále je úspech, ale dajme si dolu ružové okuliare
05/30/2023
ŠPORT: Postup do osemfinále je úspech, ale dajme si dolu ružové okuliare
Naši futbaloví reprezentanti do 20 rokov sa prebojovali do osemfinále majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Slováci postúpili ako jeden zo štyroch najlepších tímov z tretích miest. Po víťazstve nad Fidži 4:0 totiž prehrali s Ekvádorom 1:2 a s USA 0:2. Tri body im však na prienik medzi najlepšiu šestnástku stačili. Čo ukázali prvé tri zápasy Slovákov na majstrovstvách sveta. Majú naši reprezentanti šancu niečo uhrať v osemfinále proti Kolumbii? Na ich výkony v Argentíne sa pozrieme v našom dnešnom podcaste.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26985345
info_outline
Janolytik 2023: Firmy platia influencerom tisícky eur. Vieme, koľko si môžete pýtať a či sa tým dá živiť (19.diel)
05/30/2023
Janolytik 2023: Firmy platia influencerom tisícky eur. Vieme, koľko si môžete pýtať a či sa tým dá živiť (19.diel)
Radi by ste pracovali inak. Neláka vás tradičná práca. Myslíte si, že máte obsah a vedeli by ste zaujať na sociálnych sieťach. Ale možno neviete ako a či by ste si ako influencer dokázali zarobiť dosť peňazí. Alebo vás odrádza okolie, lebo byť influencerom je to isté, ako kedysi byť hercom či spevákom. Väčšina rodičov to nepovažuje za adekvátny job. A predsa sa tým dá slušne uživiť.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26985642
info_outline
Víťaz Erdogan bude zrejme musieť splácať účty Kremľu, tvrdí expertka na Turecko
05/29/2023
Víťaz Erdogan bude zrejme musieť splácať účty Kremľu, tvrdí expertka na Turecko
Prezidentské voľby vyhral podľa očakávaní úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan. Jeho vyše 20 ročná vláda tak bude pokračovať. Ako vyzerali dva týždne kampane? Prečo nedokázal opozičný kandidát Kemal Kilicdaroglu poraziť Erdogana? No a posunie sa Tureckom viac smerom na Západ alebo Východ? V podcaste odpovedá expertka na Turecko a šéfredaktorka portálu Euractiv Lucia Yar. Podľa Yar sa Kilicdaroglu snažil dobehnúť Erdogana, no nedarilo sa mu to. „Prestal robiť mäkkú politiku, ako sme boli zvyknutí. Už nerobil rozhovory zo svojej kuchyne, ale pred bielym plátnom. V jednej časti bil do stola. Mal agresívnejšiu rétoriku, ale už sa mu nedarilo dobehnúť Erdogana," približuje. Lucia Yar tiež v podcaste približuje ekonomickú situáciu v Turecku, ktorá je v súčasnosti problematická. Ak sa podľa nej niečo nezmení - čo zdá sa, prezident Erdogan neplánuje - tak počas zimy ľudia budú bojovať s vysokými účtami. Tayyip Erdogan však sľubuje turecké storočie. Turecká republika totiž oslavuje prvých sto rokoch. „Berie to symbolicky, sľubuje veľké výstavby," približuje analytička. Podľa Yar Turecko čaká ďalší odliv mozgov - 45% Turkov sa plánuje presťahovať a až 75% mladých ľudí by chcelo z krajiny odísť. Náročnejšiu situáciu môžu mať menšiny. Erdogan každého, kto akýmkoľvek spôsobom podporuje kurdskú otázku nazýva teroristom. Dokonca jeho minister vnútra hovoril, že ak zvolia opozíciu, tak ich deti budú teroristi a ešte aj budú gayovia. „Šialená rétorika proti LGBTI+ ľuďom," hovorí v podcaste Lucia Yar. Ako sa môže vyvíjať vzťah Turecka s Ruskom? Pravdepodobne bude musieť Turecko a prezident Erdogan splácať účty. „V posledných týždňoch sme videli, že z Kremľa išli rôzne slová podpory Erdogana. Boli aj finančné injekcia - veľká investícia v jadrovej elektrárni, ktorú stavajú, " približuje analytička na Turecko. Podľa Yar môže byť príležitosťou, ako „splatiť dlh" Rusku napríklad blížiaci summit NATO - a to udržaním Švédska mimo vstupu do Aliancie. Podcast nahrala Denisa Hopková.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26980467
info_outline
Európa: Aké plány má Únia so zmrazenými ruskými peniazmi
05/29/2023
Európa: Aké plány má Únia so zmrazenými ruskými peniazmi
V Európe sa už začína pripravovať prvý spôsob, ako získať ruské peniaze na rekonštrukciu Ukrajiny. Ide o peniaze, ktoré sú zablokované v Ruskej centrálnej banke. Ide takmer o 200 miliárd eur. Únia hľadá spôsob ako ich získať, aby to nebolo možné právne napadnúť, približuje v podcaste Radovan Geist z portálu Euractiv. Veľká časť lídrov Rady Európy sa dohodli na vytvorení registra škôd, ktoré utrpela Ukrajina v dôsledku ruskej agresie. Pripojí sa k nim aj Európska únia. Spojenci si myslia, že by sa na rekonštrukcii Ukrajiny malo podieľať aj Rusko. „Potrebujete monitorovať škody a niekam ich zaznamenať, aby ste na základe toho mohli povedať, ktoré veci budú opravené aj z ruských peňazí, ktoré Únia a možno aj Spojené štáty na to získajú," približuje v podcaste Radovan Geist z portálu Euractiv. Vznikne preto aj nový úrad v holandskom Haagu. Rovnako tiež európske krajiny riešia otázku ako financovanie obnovy Ukrajiny použiť zmrazené ruské peniaze. „Únia hľadá spôsob ako ich získať, aby to nebolo možné právne napadnúť, približuje tiež v podcaste Radovan Geist z portálu Euractiv. Témou bude aj jedenásty sankčný balík protiruských opatrení. Členské krajiny sa stále nedohodli. Budete počuť aj europoslancov Ivana Štefanca (KDH) a Vladimíra Bilčíka (Demokrati). Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom Podcast nahrala Denisa Hopková.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26978235
info_outline
Manželia Ondášovci: Na začiatku ich filantropickej cesty boli bicykle
05/29/2023
Manželia Ondášovci: Na začiatku ich filantropickej cesty boli bicykle
Svoj filantropický príbeh odštartovali darovaním dvoch bicyklov. Postupne sa ale myšlienky Jozefa a Márie Ondášovcov rozbehli iným smerom – biznismen a vyštudovaná chemička zasvätili viac ako štvrť storočia sociálnym inováciám. Deťom v detských domovoch a rodinám už pomáhajú systémovo. Vypočujte si podcast Impact talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia. V podcaste sa dozviete: - aká bola cesta Ondášovcov od nápadu s bicyklami až po revolučné sociálne inovácie, - prečo sa ich nadácia volá DEDO a čo je Dorka, - prečo nechceli Ondášovci na začiatku vôbec hovoriť o tom, že pomáhajú, - ako preniesli do svojej filantropie biznisové pravidlá a akú úspešnosť majú ich programy, - ako ich nadácia vyzerá dnes, keď opraty prevzal niekto iný, - či sa pomáhaniu venujú aj ich už dospelé deti, - ako odpovedali Ondášovci na rozstrelové otázky a či je pri pomáhaní dôležitejší rozum alebo srdce. Kto sú manželia Ondášovci? Jozef Ondáš je legendou košického biznisu, pred rokom ´89 sa venoval informatike a automatizácii vo Východoslovenských železiarňach, po Nežnej revolúcii pracoval na top manažérskych pozíciách v IBM. Dlhé roky bol generálnym riaditeľom spoločnosti T-Systems Slovakia, ktorú pomohol priviesť na Slovensko. Založil iniciatívu Košice IT Valley a pomohol tak v metropole východu naštartovať IT sektor. S manželkou Máriou, ktorá je vyštudovaná chemička, v polovici 90. rokov založili Nadáciu DEDO. Tá už vyše 25 rokov pomáha rodinám v kríze a prináša sociálne inovácie. Neskôr spoločne so združením Úsmev ako dar založili organizáciu Dorka, ktorá prevádzkuje sieť unikátnych centier pre spájanie a podporu rodín. Kým Jozef nadácii pomáhal viac zvonku, Mária vyše 15 rokov ako jej správkyňa riešila jej každodenný chod. V podcaste Impact talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. Impact talks vám prináša , ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26978028
info_outline
Erdogan vie zobchodovať všetko, ukázal to už pri utečencoch (Aktuality Nahlas)
05/29/2023
Erdogan vie zobchodovať všetko, ukázal to už pri utečencoch (Aktuality Nahlas)
Voľby roka, zvíťazil sultán Erdogan, sme na prahu „tureckého storočia“ – novinové tituly, ktoré zachytávajú víkendové druhé kolo prezidentských volieb v osemdesiatpäť miliónovom Turecku. Udalosť, ktorú ostro sledoval svet, krajina je totiž členom Severoatlantickej aliancie, na druhej strane s Erdoganovými sympatiami k Putinovi. A práve on bol medzi prvými, čo Erdoganovi gratuloval. Čo znamená víťazstvo Recepa Tayipa Erdogana – pre krajinu, pre svet? Budete počuť experta Vladimíra Bízika, vyslané reportérky RTVS v Turecku Soňu Hagarovú, Karolínu Kučerovú a tiež šéfa zahraničiarov v Aktualitách Pavla Štrbu. Je Turecko ešte vôbec spojencom Západu? Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26977695
info_outline
V Česku bude od budúceho roka drahšia ročná diaľničná známka
05/29/2023
V Česku bude od budúceho roka drahšia ročná diaľničná známka
A celkom výrazne. Ale 10 dňová a mesačná budú lacnejšie. Na Slovensku sa zas uvažuje o jednodňovej známke. V Colorade tvrdil opitý vodič policajtom, že šoféroval jeho štvornohý miláčik a prestúpi Lewis Hamilton do Ferrari? Aj na tieto otázky dostanete odpovede v ďalšej časti auto-moto podcastu inzertného portálu AUTOBAZAR EU s Ďurom Sabom.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26976978
info_outline
Za vojnou na Ukrajine nevidí Rusko ani polovica Slovákov. Môžu za to politické hádky, tvrdí šéf Globsecu (RánoNahlas)
05/29/2023
Za vojnou na Ukrajine nevidí Rusko ani polovica Slovákov. Môžu za to politické hádky, tvrdí šéf Globsecu (RánoNahlas)
Z Bratislavy sa na tri dni stane akési intelektuálne laboratórium, v ktorom sa bude hľadať odpoveď na jednu z najvážnejších otázok dneška – na Putinovu agresiu proti Ukrajine a na jej možné dosahy. Emanueal Macron, Ursula von der Leyen, Zuzana Čaputová alebo Petr Fiala a Ľudovít Ódor. Ale aj Michail Chodorkovskij či Svetlana Cichanovská. Prezidenti, premiéri, či opoziční lídri Ruska a Bieloruska. Tiež šéfovia diplomacií, generáli, predstavitelia think tankov… Mozgový trust s dosahom na aparáty štátov či medzinárodných organizácii. To všetko je v skratke obranná medzinárodná konferencia Globsec, ktorej osemnásty ročník odštartuje práve dnešný pondelok. Ako môže prispieť k vyriešeniu krvavej vojny tesne za hranicami Slovenska a Európskej únie? Téma pre zakladateľa a prezidenta tohto fóra Róberta Vassa. Globsec 18 ročný „Globsec sme zakladali pred osemnástimi rokmi s cieľom, aby sme priniesli svet do Bratislavy“, spomína Robert Vass na začiatky. Hovorí rovnako o ambícii „dať Slovensku hlas v medzinárodnej diskusii“. „Slovensko je síce malá krajina, no môže prispieť zásadným spôsobom do globálneho diskurzu“, hovorí. Bezpečnosť zoširoka „Bezpečnosť my definujeme široko, hovoríme o kybernetickej, energetickej, hospodárskej bezpečnosti. Dokonca počas pandémie sme zaviedli nový program verejného zdravia. Videli sme totiž ako jedna globálna padnémia môže zásadne ovplyvňovať fungovanie spoločnosti“. Ako na bezprecedentnú nestabilitu? Tohtoročné tématické zamerania konferencie Globsec sa sústredí na prekonanie nestability, akú sme tu podľa Vassa dávno nemali. „Nikdy tá nestabilita či krehkosť nebola väčšia ako teraz“, hovorí. Zásadný narušením rovnaváhy bola Putinova agresia voči Ukrajine. Ak mier tak len spravodlivý Tohtoročná konferencia Globsecu bude hostiť francúzskeho prezidenta Emanueala Macrona, či šéfku európskej komisie Ursulu von der Leyen. Do Bratislavy príde aj generálny prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin. Práve s ním bude na Globsecu diskusia o vojnových zločinoch. „Mier nikdy nebude spravodlivý bez potrestania vojných zločinov“, tvrdí Vass. „Ak by sa tak nestalo, bol by to zlý signál pre všetkých budúcich agresorov“. Dnes sa podľa Vassa aj na Ukrajine bojuje za odmietnutie princípu politiky sfér vplyvu. Slovensko na chvoste podpory Ukrajine Globsce pravidelne mapuje vývoj trendov v postoji k vážnym globálnym trednom. Aktuálne sú to postoje k vojne na Ukrajine či dôvere k inštitúciám. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine podľa prieskumu Globscecu pripisuje Risku 40 percent ľudí. Je to najmenej z krajín strednej a váchodnej Európy. 34 peccent vidí pôvodcu konfliktu v Západe, podľa 17 percent ju spôsobila Ukrajina. „Toto je tiež dôsledok politických hádok a chaosu v krajine“, vysvetľuje Vass. Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26976966
info_outline
Otvárame pre vás zadarmo podcast TELO: Treba chudnúť, alebo je to len sexizmus?
05/29/2023
Otvárame pre vás zadarmo podcast TELO: Treba chudnúť, alebo je to len sexizmus?
Aj vy často počúvate, že by ste mali trochu schudnúť? Takéto poznámky môžu spôsobiť bulímiu či anorexiu, stratu sebavedomia alebo chorobné cvičenie. Zdôverilo sa nám množstvo obetí bodyshamingu a podľa nich by si takéto poznámky nemali dovoliť ani rodičia voči svojim deťom. Ako sa s tým vysporiadať, keď žijeme uprostred svetovej pandémie obezity a nadváhu má každý druhý Slovák? Prvý diel podcastovej série TELO pre vás mimoriadne odomykáme zadarmo. Vďaka tomu nájdete prvú epizódu aj v podcastových aplikáciách. Všetky ďalšie diely však budete môcť počúvať až po prihlásení do služby Aktuality Navyše na weboch Aktuality.sk, Diva.sk alebo Najmama.sk. Mesačné predplatné stojí menej ako jeden obed. Druhú epizódu môžete v službe Aktuality Navyše (pod žltým tlačidlom) počúvať už teraz, ďalšie epizódy budú pribúdať každú druhú nedeľu, podobne ako v minulosti úspešná séria Mafiánsky štát. V podcaste TELO riešime aj otázky, či sa na mužské telo kladú iné nároky ako ne ženské, kde vznikajú ideály krásy a prečo sa ľudia nechávajú neprirodzene „vylepšovať“. Na rozdiel od iných podcastov o bodyshamingu, TELO nie je čierno-biele, kladie kritické otázky a okrem obetí bodyshamingu a porúch príjmu potravy, sa pýta na názor aj odborníkov- lekárov, obezitologičky, špičkového trénera, detskej psychologičky či nutričného špecialistu, ktorý bol tiež kedysi obéznych dieťaťom. Rozprávame sa s ľuďmi, ktorí sa celý život snažia bojovať s vlastným telom a narážajú na limity možného. Stokrát prežuté rady typu „choďte behať“ alebo „cíťte sa vo svojom tele dobre“ tu nečakajte. Budeme hovoriť o zložení stravy, o tom, koľko tréningov do týždňa by ste mali mať, a že niektoré druhy športu nie sú pre každého. Kedy ide o spoločenský tlak na krásu, a kedy už o vaše zdravie? Tento podcast vzniká ako spolupráca autorskej trojice. Henrieta Hajtová má skúsenosti s témou zdravotníctva, ktorej sa venovala ako redaktorka TV Markíza. Martina Smatanová má pod palcom ženské témy, je šéfredaktorka magazínov Diva.sk a Najmama.sk. Autorom scenára a mnohých rozhovorov v tomto podcaste je Peter Hanák z portálu Aktuality.sk. Tieto rozhovory sa nám nerobili ľahko a ani sa ľahko nepočúvajú, o to viac sú však dôležité. Sú za nimi mesiace práce. Najprv sme zbierali príbehy ľudí, ktorí sa nám ozvali na našu výzvu. S mnohými sme sa stretli, a pre poslucháčov sme vybrali tie najsilnejšie osudy. Potom sme oslovili odborníkov a pýtali sme sa ich na situácie z reálneho života našich respondentov. Podcast TELO nie je venovaný len ženským problémom. Prekvapilo nás, koľko mužov rieši, ako vyzerá, a niektorí si tieto komplexy preniesli napríklad aj do sexuálneho života.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26973183
info_outline
Zažila vyhorenie, dnes o ňom otvorene hovorí: Tieto príznaky som prehliadala, hoci mi telo hovorilo - spomaľ, priznáva Zuzana Smatanová v podcaste Ženy ako my
05/28/2023
Zažila vyhorenie, dnes o ňom otvorene hovorí: Tieto príznaky som prehliadala, hoci mi telo hovorilo - spomaľ, priznáva Zuzana Smatanová v podcaste Ženy ako my
Začiatky neboli jednoduché, sama priznáva, že výhru v Coca-Cola Popstar najskôr odmietla. Zuzana Smatanová sa však veľmi rýchlo prepracovala medzi špičku slovenskej hudby a dnes oslavuje 20 rokov na hudobnej scéne. Aká bola jej cesta za slávou, a prečo dnes neváha verejne hovoriť nielen o svojich vzostupoch, ale i pádoch? To, čo sa môže javiť na prvý pohľad ako vysnívaný a rozprávkový život, nemusí byť vždy prechádzka ružovou záhradou. Hoci by sme si mohli myslieť, že sláva nás vie urobiť šťastnými, mnohí umelci, vedia, že v konečnom dôsledku nič viac ako my a naše hodnoty neexistuje. Zuzana Smatanová patrí medzi naše obľúbené speváčky a v dnešnom podcaste povedela viac o začiatkoch svojej kariéry ale i o tom, ako si jej rýchle tempo vyžiadalo svoju daň, v podcaste sa s ňou rozprávala Miroslava Zahatlanová. "Ako umelci máme na seba obrovský tlak na výkon, ja sama som na to doplatila a chcem pomôcť ľuďom práve tak, že budem o tejto téme rozprávať aj verejne," priznáva obľúbená speváčka. "Po záujme médií a sláve som nikdy netúžila, nikdy som nebola zvyknutá byť v centre pozornosti, vždy som bola skôr introvert, tie začiatky boli pre mňa spojené s veľkým stresom." Zuzka otvorene priznáva, že v minulosti bola veľký perfekcionista a chcela robiť veci sama, neskôr na to doplatila. “Akonáhle sa niečo nedarilo podľa mojich predstáv, tak som z toho bola v strese, ja som ako keby neakceptovala 100 percent, ja som akceptovala 120 percent,” priznáva. Aj ona sa za roky v šoubiznise stretla s tým, že mali iní predstavu o tom, ako by mala vyzerať. “Ja som sa snažila držať si svoj imidž a snažila sa držať svojho, nosila som to, čo ma vtedy nejako definovalo a čo mi bolo príjemné, a vôbec to neľutujem, nechcela som sa štylizovať do niečoho iného." Okrem iného sa v rozhovore dozviete: aká bola cesta Zuzany Smatanovej ku sláve kedy si začala všímať, že sa s ňou niečo deje ako sa jej podarilo zabojovať so syndrómom vyhorenia prečo sa rozhodla verejne otvoriť tému terapie a ako jej to pomohlo ako vnímala a vníma záujem médii aký je jej osobný vzťah k móde aká je jej nová pieseň a čo chystá najbližšie mesiace
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26967822
info_outline
Herečka Kristína Svarinská v Mimóze: Môj back-up plán je bar na pláži
05/28/2023
Herečka Kristína Svarinská v Mimóze: Môj back-up plán je bar na pláži
Kristína Svarinská v Mimóze o jej živote a hereckej kariére. Môžete ju poznať zo seriálov Dunaj, k vašim službám, Sestričky či Druhý dych. V roku 2021 tancovala aj v tanečnej súťaži Let's Dance. Občas premýšľa či si vybrala správnu kariéru, ale myslí si, že každý by mal robiť to, čo mu ide najviac. V relácii sa dozviete: prečo rada pláva; kde sa cíti najlepšie; či ju láka cesta do vesmíru; aký je jej obľúbený love song; aké nakrúcania ju čakajú; aký je jej vzťah k divadlu.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26968761
info_outline
Rákosníci, ryža, vráť sa na Miletičku, kričali Slováci na slovenských Vietnamcov
05/28/2023
Rákosníci, ryža, vráť sa na Miletičku, kričali Slováci na slovenských Vietnamcov
Zažívajú slovenskí Vietnamci rasizmus zo strany väčšinovej spoločnosti? Zhodujú sa, že najhoršie boli 90. roky. Čo sa zmenilo a ako je to dnes? Počúvajte druhý diel našej podcastovej série Banánové deti. Mnohí slovenskí Vietnamci sa tu už narodili a majú perfektnú slovenčinu. Niektorí sa cítia viac ako Slováci, no napriek tomu zažili posmešky alebo priamo rasizmus, najmä v detstve od spolužiakov v škole alebo od detí na ulici. Stáva sa to aj na úradoch? A čo Vietnamci v malých mestách a na vidieku? Viac sa dozviete v podcaste Banánové deti. Moderuje Claudia Alner, ktorá sa narodila na Slovensku vietnamským rodičom. Spoluautorom tejto podcastovej série je Peter Hanák.
/episode/index/show/podcastyaktuality/id/26966661