10.01 Autotund #315: Automüügibuumi kokkuvõtted, esimesed maksuteated ja kogemused tarkvaramuredega
Release Date: 01/11/2025
Autotund | Geenius.ee
Saates on taas Autogeeniuse kaasautor Sulev Ladva, kes käis taas Le Mansis ning toob sealt muljeid ja avardab meie silmaringi. Seda ka selles osas, mida sinna sõites külastada. Kuna ta on tänaseks sõitnud üle 100 000 km oma 2018. aasta Ford Focus RS'iga (ja seda kohati ka väga sihtotstarbeliselt), tundus nagu mõistlik mõte võtta see kogemus kokku, rääkida kuludest ja sellest, mida sellise auto omamine tähendab. "Saja tuhhiga" saab ju pildi ette küll. Saatejuht on Tarmo Tähepõld Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Saate esimeses pooles tutuvstab Margus Pipar mitut uut Renault'd, millega ta sõitmas käis, nende seas ka retrohõnguline Renault 4. Samuti tegi ta veelgi retrohõngulisema sõidu 1991. aasta Chevrolet Caprice Classicuga. Lisaks vaatame otsa sellele, mida saab järeldada soomlaste tehnoülevaatuste statistikast ja kas elektriautod ongi nii kehva vastupidavusega? Saate teises pooles räägime Alan Vahtiga tulevikukütuste hetkeseisust (vesinik ja e-kütused) ning sellest, kuidas ta laadis avalikus laadijas 5 senti kWh eest. Saatejuht on Tarmo Tähepõld Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Seekord võtab Tarmo põgusalt kokku, mis ta on viimasel ajal spetsialistidelt kuulnud selle kohta, mis Tallinnas ja ka riigis autostumise vastu ette on võetud. Või ei ole ja mida peaks tegema. Martin jällegi vaatas ilmakaarti ja liiklusstatistikat ning tegi omad järeldused. Ja sealt läks jutt kaameratele... Kuigi tegelikult tahtsime hoopis palju autodest rääkida, aga ka seda saab. Uuest Toyota RAV4st kuni 2500-hobujõulise Giamaro Katlani välja. Saatejuhid on Tarmo Tähepõld ja Martin Mets Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Stuudios on abiks Margus Pipar, kellega osalesime elektriautode võidusõidul Palangast Pärnusse ja saime aru, kui raske on täpselt õige kiirusega sõita. Sama raske on seda muuseas teha ka Aston Martiniga. Opeliga lihtsam, aga kas Grandland on nüüd hea auto juba või ikka veel pole? Pikemalt peatume oma Autoleht Ekstras ilmunud edetabelitel, kus tõime välja 30 head ja 10 halba kasutatud autot, millega väga palju kilomeetreid läbida. Saatejuht on Tarmo Tähepõld Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Pealkirjas sisuliselt kõik öeldud. Võtame läbi mitmed teemad, millest viimasel ajal kirjutanud oleme ning paljud neist puudutavad meid kõiki. Eriti see, mis puudutab automaksuga seonduvat. Räägime, miks naaseb rahunemispeatus ja kuidas muutub kiirusemõõtmine. Lisaks ka sellest, mis saab CNG tulevikust Eestis ja uurisime taas, et kuidas eksamineerijate hindamine on muutunud. Saatejuhid on Tarmo Tähepõld ja Martin Mets Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Saates on külas tehnoloogiaajakirjanik Glen Pilvre ja Terminali juhatuse liige Alan Vaht. Läheme Excelini välja teemal, kumb siis ikkagi on kallim pidada pikema perioodi jooksul, kas elektriauto või sisepõlemismootoriga sõiduk. Lisaks ka sellest, kas tõesti saab kiirlaadijas laadida ka 10 sendi eest? Samuti vaatame otsa elektriautode müüginumbritele ning siis juba sujuvalt üle proovisõitudeni: BMW iX, Škoda Elroq, Hyundai Inster, Renault 5 ja väga kiire Volvo EX30. Sekka ka vaidlusi teemal, kas start/stop nupp üldse on vajalik või kui palju auto peaks sinu eest mõtlema....
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Külaliseks on seekord fotograaf ja teadur, aga meie poolt vaadates ennekõike autoentusiast Peeter Paaver, kes ka Autogeeniuses ja Autolehes oma seiklusi kaasautorina kajastab. Ta on käinud korduvalt Euroopast erinevaid hobiautosid toomas ja sellest alati ka pikema seikluse korraldanud. Või on seda teinud tema eest autod ja inimesed. Lisaks on ta näiteks hääletanud Eestist Vietnamisse ning proovinud autoostu ka Ameerikas. Tema autoelu on olnud kirju ning hetkel on tal näiteks käsil 996 põlvkonna Porsche 911 ümberehitus natuke maastikusuutlikumaks autoks. Porsche ise on aga üks...
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Stuudios on Autotunni head sõbrad Karl Salumäe Äripäevast ja vabakutseline autoajakirjanik Tõnu Korrol, kes aitavad kõiki neid teemasid lahti võtta. Miks on Soomes, aga ka Lätis, huvitavamad autod kui Eestis? Milliseid autosid me rohkem tahaks näha? Kas autokogunemised on toredad või ei? Need on vaid mõned märksõnad. Ja et asi ei jääks ainult teooria tasemele, siis kaks proovisõitu ka: 1985. aasta Mercedes ja 1988. aasta Nissan 300ZX. Saatejuht on Tarmo Tähepõld Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Tarmo on eksiilist tagasi ning muidugi tekkis tal arusaamatu soov hakata ostma Fiat Panda maastikuversioone või veel midagi veidramatki. Martin käis õppustel ja sõitis seal autoga. Vaatame jälle automüügile otsa ning teeme mõned kohatud võrdlused. Tasume ühe vana võla ning lõpuks tutvustame mõnda eeloleval nädalavahetusel toimuvat autosündmust. Saatejuhid on Tarmo Tähepõld ja Martin Mets Geeniuse uudisteportaalist.
info_outlineAutotund | Geenius.ee
Räägime seekord ühest kõige paremast Hiina autost, mis Eestis müügil on ehk juttu tuleb GWM Wey 03-st. Peatume ka pikemalt uute autode hinnatõusul, mis on viimase nelja aasta jooksul olnud veerandi jagu. See pole aga tabanud kõiki mudeleid ja siin on "agasid" veelgi. Lisaks räägime üleskaevatud teedest ja naastrehvidest Tallinna linnas. Saatejuhid on Martin Mets, Margus Pipar ja Kert Avasalu.
info_outlineAasta esimeses saates võtame kokku eelmise aasta lõpus toimunud müügibuumi - mida osteti, kui palju osteti ja millega see kõik päädis.
Kohale jõudsid esimesed maksuteatised ja Tarmo saab kõigest natuke valesti aru. Lisaks ei saa me kumbki aru, miks printimine nii kaua aega võtab. Küll aga selgitame, miks ühe VW Amaroki maksukohustus on pea 10 korda suurem kui Toyota Hiluxil.
Saatejuhid on Tarmo Tähepõld ja Martin Mets Geeniuse uudisteportaalist.