GOZ do dechy
Jak nie dać się oszukać i podejmować prawidłowe decyzje zakupowe na rynku opanowanym przez ekościemę? W rozmowie z Anną Gonerą, współzałożycielką Natural Innovations Lab i konsultantką ds. zrównoważonego rozwoju, dyskutujemy o wpływie legislacji na zrównoważone działania przedsiębiorstw.
info_outlineGOZ do dechy
"Jeszcze kilka lat temu tłumaczenie menadżerom w korporacjach, dlaczego warto wdrażać CSR, było bardzo trudne. Dzisiaj już my wszyscy rozumiemy skutki niepodjęcia tych działań” - o zamykaniu biznesu w obiegu i połączeniu innowacji z 17 celami zrównoważonego rozwoju rozmawiamy z Dagmarą Krzesińską, prezeską zarządu Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.
info_outlineGOZ do dechy
Jak dziś wygląda produkcja papieru? Obecnie prowadzone są hodowle drzew tzw. papierówek, które ścinane są po 5-7 latach. Na takich plantacjach rosną brzozy, świerki i sosny, a na ich miejsce sadzone są od razu nowe drzewa. Mimo to, uprawy nie pokrywają całego zapotrzebowania na ten materiał, dlatego tak ważne jest ponowne wykorzystanie go w drugim obiegu. Z pomocą przychodzi recykling. O zrównoważonej produkcji papieru rozmawiamy z Anną Ziemińską-Woźniak, Green Market Managerką w Antalis.
info_outlineGOZ do dechy
Czy nauka przez zabawę jest możliwa? Nasze gościnie udowodnią, że tak! Wioletta Matusiak z Wikimedia Polska oraz Katarzyna Kacz z Interzero Polska stoją za projektem edukacyjnym Eko WikiPaczki. To zestaw bezpłatnych pomocy naukowych, które służą do interdyscyplinarnej edukacji ekologicznej w szkołach. Apelujemy: nie bójcie się Wikipedii!
info_outlineGOZ do dechy
Które opakowanie jest bardziej ekologiczne: z papieru czy z tworzywa sztucznego? To pytanie zadaliśmy Konradowi Nowakowskiemu - prezesowi Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań oraz ekspertowi ds. projektowania opakowań. Dowiedz się, dlaczego nie każdy papierowy odpad może być wyrzucony do niebieskiego pojemnika, jak rozpoznać taki „fałszywy papier” oraz gdzie wyrzucać paragony!
info_outlineGOZ do dechy
Obecnie obserwujemy duże poruszenie w ogólnoświatowej debacie o ekologii i szereg prośrodowiskowych inicjatyw. O nowych, plastikowych regulacjach i podatkach rozmawiamy z Pawłem Lesiakiem, Wiceprezesem Zarządu Interzero Polska.
info_outlineGOZ do dechy
Naszym pierwszym rozmówcą drugiego sezonu podcastu jest Krzysiek Rzyman, właściciel kawiarni STOR, która zasłynęła z pionierskich rozwiązań less waste na polskiej arenie kawiarnianej. Rozmawiamy o tym, czy da się prowadzić kawiarnię bez korzystania z kubków na wynos, co musi się zmienić, żeby wielorazowe opakowania zwrotne stały się łatwe i przyjemne w codziennym stosowaniu oraz jak prowadzić kawiarnię zero waste.
info_outlineGOZ do dechy
Projekt BLOKI, autorstwa Bartka Seiferta, to interaktywne narzędzie dla lokalnej społeczności, za pomocą którego mieszkańcy mogą projektować zmiany w obrębie osiedla. Cyfrowa przestrzeń ma służyć symbolicznej dyskusji pomiędzy architektami, specjalistami od urbanistyki, jednostkami administracji, spółdzielniami a mieszkańcami, gdzie potrzeby lokatorów są priorytetem. W tym odcinku rozmawiamy z Mileną Stryjewską, koordynatorką Festiwalu Relacje z Mazowieckiego Instytutu Kultury, która zdradza szczegóły przedsięwzięcia.
info_outlineGOZ do dechy
Symbole na opakowaniach są cennym źródłem informacji zarówno na temat produktu, jak i jego opakowania. W rozmowie z Przemysławem Kuną, Dyrektorem Zarządzającym w Interzero Polska, postaraliśmy się je rozszyfrować.
info_outlineGOZ do dechy
Odpowiedni dobór opakowań to ważny element planu. Czy to możliwe, żeby były one ekologiczne? O tym, w jakim stopniu opakowania transportowe dotyczą statystycznego Kowalskiego, jakie są najciekawsze sposoby zamykania ich w obiegu oraz na jaką skalę używa się ekologicznych wypełniaczy paczek rozmawiamy z Agatą Ryś, dyrektorem działu handlowego w INTERZERO.
info_outlineNaszym pierwszym rozmówcą drugiego sezonu podcastu jest Krzysiek Rzyman, właściciel kawiarni STOR, która zasłynęła z pionierskich rozwiązań less waste na polskiej arenie kawiarnianej. Rozmawiamy o tym, czy da się prowadzić kawiarnię bez korzystania z kubków na wynos, co musi się zmienić, żeby wielorazowe opakowania zwrotne stały się łatwe i przyjemne w codziennym stosowaniu oraz jak prowadzić kawiarnię zero waste.