UTVIK & BÖCKER
”Skippa Stieg Larsson, Mons Kallentoft är bättre!” - Magnus Utvik
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus Utvik samtalar med Anders de la Motte.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
I det här avsnittet av Utvik & Böcker samtalar Magnus Utvik med Åsa Erlandsson och pratar om skolattentatet i Trollhättan. Åsa är aktuell med boken "Det som aldrig fick ske – Skolattentatet i Trollhättan".
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Sveriges främste rockjournalist Anders Tengner gästar Magnus Utvik och pratar mat och rock and roll.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus ringer upp Mariette Lindstein och pratar om sekter, religion och manipulation. Mariette avslöjar också vad hennes nya bokserie ska handla om.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus samtalar med Linn Heed om rotlöshet och varför vi tenderar till att upprepa våra misstag. Linn är aktuell med boken Flickan från Lotusfälten.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
I det första avsnittet av Utvik & Böcker intervjuar Magnus Utvik författaren Cecilia Gyllenhammar som är aktuell med boken Sängkammartjuven.
info_outlineMagnus samtalar med Linn Heed om rotlöshet och varför vi tenderar till att upprepa våra misstag. Linn är aktuell med boken Flickan från Lotusfälten.
Flickan från Lotusfälten är en gripande självbiografi om en bortadopterad flicka som söker sitt ursprung och sina rötter.
Linn Heed är legitimerad psykolog och legitimerad psykoterapeut. Hon är även utbildad sexolog och har arbetat för Aftonbladet sedan 2005 som deras relationsexpert. Linn Heed är en väl anlitad expert och vi har sett henne i flera olika sammanhang, allt från TV4 söndag och Nyhetsmorgon till SVT Kvällsöppet samt radio och en mängd tidningar.
I Podden hör du samtal med spännande och aktuella författare samt får tips om de bästa böckerna just nu. UTVIK&BÖCKER är nyhetsinriktad, underhållande med ett personligt djup. Här möter du författaren utanför skrivkammaren. Podden sänds varje vecka, är 45 minuter och tar upp alla litterära genrer med samma värme och nyfikenhet.