UTVIK & BÖCKER
”Skippa Stieg Larsson, Mons Kallentoft är bättre!” - Magnus Utvik
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus Utvik samtalar med Anders de la Motte.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
I det här avsnittet av Utvik & Böcker samtalar Magnus Utvik med Åsa Erlandsson och pratar om skolattentatet i Trollhättan. Åsa är aktuell med boken "Det som aldrig fick ske – Skolattentatet i Trollhättan".
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Sveriges främste rockjournalist Anders Tengner gästar Magnus Utvik och pratar mat och rock and roll.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus ringer upp Mariette Lindstein och pratar om sekter, religion och manipulation. Mariette avslöjar också vad hennes nya bokserie ska handla om.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
Magnus samtalar med Linn Heed om rotlöshet och varför vi tenderar till att upprepa våra misstag. Linn är aktuell med boken Flickan från Lotusfälten.
info_outlineUTVIK & BÖCKER
I det första avsnittet av Utvik & Böcker intervjuar Magnus Utvik författaren Cecilia Gyllenhammar som är aktuell med boken Sängkammartjuven.
info_outline2011 besökte jag världens kanske mest slutna land, Nordkorea. Vi var nio personer i turistgruppen från fem olika länder och en av dem jag lärde känna i Nordkorea var Christopher, en ung man från Sidney i Australien som precis förlorat sin pappa och i sitt sorgearbete valde att åka till Nordkorea bara för att skingra tankarna. En vecka efter att vi skilts åt på flygplatsen i Peking för hemresa, fick jag ett mejl från Christopher. Han skrev:
”Hej Magnus, som jag kanske sa till dig i Pyongyang så jobbar jag extra i en bokhandel här i Sidney. Av en slump såg jag igår en bok av en svensk författare och på baksidan fanns ett citat från dig: ”Skippa Stieg Larsson, Mons Kallentoft är bättre!” Är det sant Magnus?” frågade Christopher från andra sidan jordklotet.
Jag har kvar kontakten med Christopher i Australien. Och jag har fortsatt att läsa Mons Kallentoft. Nu är han aktuell med en ny bok om kriminalinspektör Malin Fors vid polisen i Linköping. En polis som miljontals människor världen över har lärt känna, inte minst Christopher i Sidney.
Mons Kallentoft är dagens gäst i Utvik & böcker.