Podcast Biznes Odczarowany
Rozpraszamy iluzje dookoła prowadzenia firmy i pokazujemy co naprawdę działa. Wywiady z liderami, managerami i właścicielami, którzy dzielą się swoimi strategiami na osiąganie celów w zmieniającym się rynku. Poznaj sekrety, które naprawdę działają!
info_outline
13. Paweł Brodziński | Transparentne pensje w Lunar Logic
06/21/2024
13. Paweł Brodziński | Transparentne pensje w Lunar Logic
Kilka lat temu krakowska firma Lunar Logic zdecydowała się na radykalny krok i wprowadziła transparentny system wynagrodzeń, w którym każdy pracownik ma dostęp do informacji o zarobkach pozostałych. Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia o transparencji i autonomii z Pawłem Brodzińskim, formalnie prezesem Lunar Logic. Jednak jak sam twierdzi Paweł, jedyny powód, dla którego firma ma prezesa to wymaganie prawne. Sam woli określać swoje stanowisko jako “przynieś, wynieś pozamiataj” i jak mówi “robię w Lunarze wszystko to, czego nikt inny robić nie chce”. Paweł opowiada, dlaczego zdecydował się zaproponować przejrzyste pensje, jak firma przygotowywała się do wprowadzenia tej zmiany i ile czasu to zajęło. Dzieli się sugestiami, czego pracownicy i managerowie mogą się obawiać i jak zaadresować te obiekcje. Pokazuje, że taki system musi się wiązać z poczuciem wpływu na pensje i tłumaczy, dlaczego każda osoba w firmie może podjąć dowolną decyzję, która nie będzie kwestionowana. Wliczając w to zmianę pensji. Co ciekawe, możliwość zaproponowania podwyżki powodowała, że te występowały za rzadko. Dlatego firma wprowadziła “assessment system”, mimo, że Paweł był do nich mocno zrażony po wcześniejszych doświadczeniach. Szczegółowo przedstawia czym różni się ten system od klasycznego sposobu oceniania i jak doszli do kluczowego sformułowania w ankiecie. Więcej na temat Lunar Logic możecie znaleźć na ich stronie: oraz blogu . Aktualne oferty pracy są dostępne na: Książka Nine Lies About Work, którą Paweł wspomina: i w polskim tłumaczeniu: O Pawle możecie więcej przeczytać na:
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/31835097
info_outline
12. Paulina Mazurek | BEIT - jak stworzyć innowacyjny zespół?
04/11/2024
12. Paulina Mazurek | BEIT - jak stworzyć innowacyjny zespół?
"Nie jesteśmy w stanie zaplanować innowacji” mówi Paulina Mazurek, CEO i współzałożycielka BEIT. Założona w 2016 roku firma BEIT tworzy oprogramowanie mające na celu przyśpieszenie użyteczności komputerów kwantowych. Wymaga to rozwiązywania bardzo złożonych problemów i zespołu wykazującego się olbrzymią kreatywnością. Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Pauliną jak stworzyć taki zespół. Poczynając od znalezienia pracowników w sytuacji, gdy żadna uczelnia w Polsce nie kształci jeszcze w kierunku fizyki kwantowej, patrzą w jaki sposób są poszukiwani potencjalni kandydaci i co daje marka osobista założycieli i pozostałych pracowników. Doświadczenie założycieli firmy z pracy w Google wpływa na proces rekrutacji. Zespół jest nauczony szukać ludzi lepszych od siebie, dlatego firma przyjmuje promil aplikujących kandydatów. Paulina zdradza szczegóły tego procesu od momentu złożenia CV, poprzez rozmowy i przekazanie feedbacku kandydatowi, aż do wdrożenia do zespołu w przypadku przyjęcia. Jednak sama rekrutacja to nie wszystko, dlatego Paulina opowiada również jak ustalane są priorytety wewnątrz zespołu i jak wybierane są projekty, nad którymi pracują ludzie. Pokazuje jak wygląda planowanie i weryfikacja pracy, która prowadzi do olbrzymiej ilości zarejestrowanych patentów, oraz dlaczego współpraca z użytkownikami i dostawcami jest krytyczna. Z wywiadu dowiecie się również, czy siedziba w Polsce utrudnia, czy ułatwia prowadzenie firmy :) Więcej na temat BEIT (w tym aktualne oferty pracy i praktyk) znajdziecie na ich stronie , natomiast Paulinę możecie sledzić na LinkedIn .
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/30777303
info_outline
11. Andrzej Blikle | Lider w turkusowej organizacji.
02/22/2024
11. Andrzej Blikle | Lider w turkusowej organizacji.
“Tak zwane zarządzanie przy pomocy kija i marchewki zawsze mi było dość odległe” mówi profesor Andrzej Blikle, matematyk-informatyk-przedsiębiorca. Od prawie trzech dekad promuje alternatywne podejście do zarządzania, oparte na budowaniu dobrostanu pracownika, jego aktywności, autonomii i poczuciu bezpieczeństwa, które przekładają się na sukces gospodarczy firmy. Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z profesorem Blikle o tym, dlaczego TQM (Total Quality Management) i Zarządzanie Godnościowe nigdy nie przyjeły się w firmach tworzących oprogramowanie i co pozwala Turkusowym Organizacjom według koncepcji Laloux zdobyć coraz większy rozgłos i stać się sposobem działania wielu firm. W trakcie dyskusji skupiają się na roli lidera w Turkusie. Patrzą na dwa obszary przywództwa, czyli branżowy i charmonizacji pracy. Poruszają temat braku managerów w takich firmach i obecności zarządu. Zwracają uwagę na nowe kompetencje potrzebne liderowi, takie jak empatnia, asertywność, umiejętność słuchania i rozwiązywania konfliktów. Zagłebiają się też w organizację pracy, w szczególności w różnice pomiędzy podejściem według struktury procesowej i hierarchicznej. Przy okazji wspominają funkcję właściciela procesu. Na koniec patrzą na szkodliwe skutki zarządzania przez kij i marchewkę i jak ludzie reagują na nierealne cele. Profesor Blikle pokazuje czym są gry wojenne w firmie i jak konkurencja wewnętrz firmy niszczy współpracę i wpływa na efektywność organizacji. Opowiada też o alternatywie opartej o pracy dającej satysfakcję i poczucie własnej wartości. Daje kilka wskazówek jak zacząć i czego unikać przy transformacji w stronę turkusu. Strona profesora Andrzeja Blikle: https://moznainaczej.com.pl/. Na stronie znajduje się również wersja elektroniczna książki Doktryna Jakości, jak i link do wydania papierowego (. Książka Frederica Laloux Pracować Inaczej: Książka Briana Joinera Fourth Generation Management: The New Business Consciousness
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/30063053
info_outline
10. Jędrzej Anuszkiewicz-Michałek | openNexus, turkusowa organizacja w praktyce
09/06/2023
10. Jędrzej Anuszkiewicz-Michałek | openNexus, turkusowa organizacja w praktyce
Czym jest turkusowa organizacja? Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Jędrzejem Anuszkiewiczem-Michałkiem o praktycznej stronie wprowadzania turkusu w firmie openNexus. Jędrzej opowiada jak działa firma, w której nie ma formalnych stanowisk, kierowników, dyrektorów, a nawet prezesa, a odpowiedzialność jest przekazana na zespoły Na przykładzie Asystenta Postępowań AsystentOS tłumaczy, jak podejmowane są decyzje i prowadzone są projekty. Pokazuje w jaki sposób są adresowane problem i konflikty i jak wspierani są pracownicy. Poczucie dobrostanu to nie pizza co środę, ani owocowe czwartki, ale poczucie sprawczości, brak monotonii i bezpośredni wpływ na firmę - w jakim środowisku ludzie pracują i w jaki sposób pracują. Opowiada o przejrzystości informacji i dostępie przez wszystkich pracowników do danych finansowych i transparencji wynagrodzeń. Zarząd, ani HR nie wie, co potrzebuje zespół. Dlatego to jego członkowie są odpowiedzialni za zdobywanie wiedzy i kompetencji daleko wykraczającej poza tradycyjny zakres obowiązków i dotykających takich obszarów jak marketing, czy sprzedaż, ale również zatrudnianie, zwalnianie, czy umiejętność przekonywania innych pracowników do swoich pomysłów. Z rozmowy dowiecie się też, jak ustalane są budżety na wynagrodzenia i w jaki sposób ustalane są pensje nowych pracowników. Na koniec Jędrzej zwraca uwagę na podejście eksperymentalne, przestrzeń na popełnianie błędów i budowanie organizacji w oparciu o wartości, zaufanie i odpowiedzialność. O openNexus dowiesz się więcej z https://about.opennexus.com/, natomiast listę otwartych rekrutacji znajdziesz na https://about.opennexus.com/kariera/ Jędrzeja znajdziesz na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/jedrzej-anuszkiewicz-michalek/ Wspomniane książki to Pracować Inaczej F. Laloux i Turkusowe Rewolucje (https://turkusowerewolucje.pl/).
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/27954915
info_outline
9. Adam Michalczyk | Rebelsi: Czy Scrum Master potrzebuje managera?
07/25/2023
9. Adam Michalczyk | Rebelsi: Czy Scrum Master potrzebuje managera?
Czy Scrum Masterzy w Waszej organizacji potrzebują Scrum Mastera, czy managera? Adam Michalczyk, Profesionaly Trener Scruma z Rebelsów rozmawia z Tomaszem Wykowskim z ProCognity o fałszywym obrazie Scrum Masterów na rynku i o tym co potencjalni kandydaci powinni wiedzieć i umieć zanim rozpoczną pracę w tej roli. Wspólnie patrzą na rolę managera w budowaniu kompetencji zawodowych SMów, wyznaczaniu celów, stawianiu granic i dostarczaniu informacji zwrotnej. Adam pokazuje też oczekiwania jakie organizacje pracujące w Scrumie mają w stosunku do swoich managerów. Opowiada jak istotna jest umiejętność projektowania i przeprowadzania eksperymentów. Na koniec daje kilka rad jak się rozwijać i jak uniknąć wypalenia zawodowego jako Scrum Master. Więcej na temat Rebelsów przeczytacie na ich stronie: . Adama znajdziecie na LinkedIn: . W trakcie rozmowy wspominamy również ALEwTerenie (, Agile Coach Camp Polska ( i Scrumdzielnię (.
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/27559629
info_outline
8. Sebastian Kulpa | Softnet: Large-Scale Scrum w bankowości.
06/23/2023
8. Sebastian Kulpa | Softnet: Large-Scale Scrum w bankowości.
Softnet od ponad 30 lat świadczy usługi dla banków spółdzielczych. Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Sebastianem Kulpą, Product Ownerem Bankowości Elektronicznej w Softnecie, na temat jego roli, zarządzania produktem i zmian w sposobie pracy firmy. Jeszcze kilka lat temu Softnet, tak jak większość firm na rynku bankowym, prowadził swoje prace w oparciu o projekty kaskadowe, zwane waterfallem. Sebastian opowiada, jak większa dynamika na rynku oraz zmiana w sposobie korzystania z bankowości przez użytkowników doprowadziła do zmian w organizacji. Wspomina o pierwszych, niezbyt udanych eksperymentach z podejściem adaptacyjnym, oraz to jak Scrum uwidocznił problemy istniejące w firmie. Opowiada jak udało się doprowadzić do zmiany struktury organizacji, stworzenia trzech interdyscyplinarnych zespołów wspólnie pracujących nad jednym produktem. Dzieli się też przemyśleniami, co pomogło zarządowi podjąć decyzję, żeby wprowadzić tak znaczącą zmianę. Na koniec podaje konkretne praktyki w jaki sposób zespoły pracują bezpośrednio z użytkownikami, organizują przeglądy postępów (review) dostępne dla wszystkich klientów i budują zrozumienie prac na nadchodzące miesiące na wspólnych ‘refinementach’. Więcej na temat Softnetu dowiecie się z ich strony . Sebastiana znajdziecie na LinkedIn:
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/27243513
info_outline
7. Aleksander Fronczek | Jak Codewise zmienia swoją strategię.
03/15/2023
7. Aleksander Fronczek | Jak Codewise zmienia swoją strategię.
Codewise dostarcza narzędzia dla marketerów prowadzących kampanie reklamowe online. Krakowska firma zatrudnia ponad 180 osób i uzyskuje przychód na poziomie 50 milionów dolarów przychodów. Zaprosiliśmy do rozmowy Aleksandra Fronczka, CEO Codewise, żeby porozmawiać o tym jak firma tworzy strategię przy dużej dynamice rynku i bardzo silnej konkurencji. Patrzymy na obecnych i przyszłych klientów, w jaki sposób Codewise zdobywa wiedzę na temat ich potrzeb i w jaki sposób chce do nich dotrzeć. Olek dzieli się szczegółami na temat dwóch produktów firmy - Voluum i ZeroPark, oraz mówi o planowanych eksperymentach, które ułatwią podjęcie decyzji na czym się skupić. Pokazuje dlaczego robienie jednej rzeczy na raz jest krytyczne i w jaki sposób wybierają to czego nie robią w swoich produktach. Poruszamy też temat dlaczego upraszczanie aplikacji jest tak istotne dla nowych klientów i jaki to ma wpływ na obecną grupę docelową. Na koniec Olek opowiada jak doświadczenie z wewnątrz firmy i dobra znajomość jej produktów może pomóc, albo utrudnić pełnienie roli CEO. Więcej na temat Codewise znajdziecie na ich stronie: . Możecie tam również przeczytać o pracy () i praktykach w firmie (). Olka natomiast znajdziecie na LinkedIn:
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/26236629
info_outline
6. Aga Szóstek | Strategia Umami, czyli projektowanie strategii doświadczeń.
02/07/2023
6. Aga Szóstek | Strategia Umami, czyli projektowanie strategii doświadczeń.
Aga Szóstek na codzień wspiera ludzi w transformacji. Znana jest przede wszystkim z książki “Strategia Umami”, w której pokazuje jak stworzyć strategię doświadczeń klienta. W tym odcinku podcastu rozmawiamy z nią o tym, dlaczego tak wiele firm, mimo że chce klaść nacisk na projektowanie interakcji i usług, to wprowadza jedynie ulepszenia na poziomie operacyjnym i taktycznym, nie potrafiąc osiągnąć zmian na poziomie strategicznym. Zagłębiamy się w mechanizmy, które rządzą doświadczeniami klienta, oraz w jego reakcje na stres wywołany wegatywną interakcją z produktem. Z podcastu dowiecie się również, jak to jest z tym pierwszym wrażeniem i dlaczego to jak kończymy jest istotne. Poznacie koncepcje projektowania platformy i warunków, oraz jak zdefiniować cele i metryki, do których może dążyć firma. Aga opowiada również o tym, czym jest pozytywna adaptacja, dlaczego jest wyzwaniem przy projektowaniu usług i produktów, oraz jak ją spowolnić. Pokazuje również czym są wyróżniki doświadczenia i dlaczego Wasz produkt powinien się radykalnie różnić od konkurencji. Na koniec poruszamy temat jak zacząć oraz jaki wpływ na wprowadzenie strategii mają liderzy i kadra zarządzająca. Więcej na temat Agi dowiecie się z jej strony . Znajdziecie tam również: Szkolenia Umami - https://agaszostek.com/warsztaty Karty Umami - Książki Agi: Strategia Umami (wersja PL) - Umami Strategy (wersja ENG) - Leadership by Design - Pozostałe książki: The Experience Economy - Designing Experiences - https://www.bookdepository.com/Designing-Experiences-J-Robert-Rossman/9780231191685 The Power of Moments - Endineering - I na koniec: Firma Nature Science - Pan Bartosz Salbut, czyli tłumacz Agi -
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/25844418
info_outline
5. Szymon Kostrzewa| PerfectGym: zespoły skupione na wartości biznesowej.
10/18/2022
5. Szymon Kostrzewa| PerfectGym: zespoły skupione na wartości biznesowej.
Zaprosiliśmy do rozmowy Szymona Kostrzewę, Scrum Mastera w PerfectGym, polskiej firmie tworzącej produktu SAAS dla siłowni. Rozmawiamy o konsekwencjach struktury organizacyjnej i dlaczego PerfectGym zdecydował się zbudować zespoły skupione na wartości biznesowej dla klienta, a nie na kompetencjach, czy obszarach technologicznych. Szymon pokazuje, dlaczego ta decyzja była trudna, jakie eksperymenty przeprowadzili i jak doszli do optymalnej wielkości zespołów. Patrzymy również jak takie rozwiązanie wpływa na zrozumienie potrzeb użytkowników przez członków zespołów developerskich, a co za tym idzie, na złożoność technologiczną aplikacji i tworzenie długu technicznego. Taka struktura wpływa również na kulturę organizacyjną, dając przestrzeń i przyzwolenie od kierownictwa do eksperymentów. Nie zapominamy poruszyć tematu wąskich specjalizacji i ich wpływu na rozwój produktu i adaptacyjność. Poruszamy też kwestie rozwoju produktu SAAS, dlaczego implementacja alternatywnych rozwiązań dla różnych klientów nie jest dobrym pomysłem, dlaczego nie trzeba robić wszystkiego, co chce klienta i jak budować oczekiwania klienta.Więcej na temat PerfectGym znajdziecie na stronie
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/24720996
info_outline
4. Wiktor Żołnowski | Pragmatic Codders: tworzenie oprogramowania dla start-upu.
08/24/2022
4. Wiktor Żołnowski | Pragmatic Codders: tworzenie oprogramowania dla start-upu.
Jak firma tworząca oprogramowanie może pomóc właścicielom startupu osiągać ich cele? Tym razem gościmy u Wiktora Żołnowskiego, co-CEO Pragmatic Codders. Rozmawiamy o tym, czym Pragmatic Coders różni się od software house i w jaki sposób wspiera swoich klientów. Patrzymy na problemy, z którymi przychodzą założyciele start-upów, oraz jak ich zre-definiowanie często umożliwia pozyskanie kolejnych transz finansowania. Wiktor opowiada również, dlaczego zdecydowali się wprowadzić Scruma i zdradza powody, dla których chce mieć rolę Product Ownera w swoim zespole. Dotykamy też kwestii User Experience, czyli w jaki sposób są definiowane grupy docelowej, jak jest przeprowadzona analiza rynku i jak są planowane eksperymenty, żeby szybko zdobyć wiedzę na temat problemu potencjanych użytkowników i jego rozwiązania. Nie zabraknie też rozmowy o zatrudnianiu, dopasowaniu kulturowym i co ono znaczy dla Pragmatic Coders, a także o budowaniu kompentencji i wymianie wiedzy w firmie zatrudniającej ponad 100 osób. Więcej na temat Pragmatic Coders znajdziecie na: Blog Kariera Natomiast Wiktora znajdziecie na LinkedIn . Wysyłając zaproszenie dajcie znać, że zaciekawiło Was to nagranie.
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/24151923
info_outline
3. Małgorzata Górska | Falcon V Systems: Jak Large-Scale Scrum pomaga osiągać cele?
05/09/2022
3. Małgorzata Górska | Falcon V Systems: Jak Large-Scale Scrum pomaga osiągać cele?
Ilu managerów potrzebuje 40 pracowników i ile osób jest niezbędnych do zarządzania kierunkiem rozwoju produktu (czyli ilu potrzeba Product Ownerów)? Założona w 2018 roku firma Falcon V Systems od samego początku była projektowana tak, aby mogła szybko reagować na potrzeby rynku. Zaprosiliśmy do rozmowy Małgorzatę Górską, COO firmy, żeby opowiedziała nam jak płaska struktura organizacji oraz wykorzystanie frameworka LeSS (Large-Scale Scrum) wspiera taki sposób pracy. Rozmawiamy o tym, jak pięć interdyscyplinarnych zespołów współpracuje ze sobą, żeby co dwa tygodnie dostarczyć kolejną wersję produktu. Patrzymy na różne aspekty samoorganizacji, w tym podejmowanie decyzji przez tak dużą grupę i ile czasu potrzeba, żeby zmienić strukturę organizacji, oraz po czym poznać, czy podejmowane eksperymenty przynoszą oczekiwane rezultaty. Oczywiście poruszamy też kwestie inżynieryjne, czyli w jaki sposób taka grupa może efektywnie tworzyć jeden produkt i w jaki sposób może upraszczać swoje procesy. Nie zapomnieliśmy o pracy zdalnej i procesie rekrutacji, czyli na co firma zwraca uwagę szukając nowych pracowników. Więcej na temat Falcon V System dowiesz się na https://falconvsystems.com/ ps. Siedziba firmy jest w Gdyni, mimo, że Tomek mówi, że są w Gdańsku :)
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/23047193
info_outline
2. Marek Kirejczyk | Ethworks: budowanie kultury inżynieryjnej w software house
03/23/2022
2. Marek Kirejczyk | Ethworks: budowanie kultury inżynieryjnej w software house
Marek Kirejczyk pięć lat temu założył firmę Ethworks, która w zeszłym roku stała się częścią TrustToken. Zaprosiliśmy Marka do podcastu Biznes Odczarowany, żeby porozmawiać o tym jak osiągać cele jako software house, jak znaleźć swoją niszę, jak budować firmę, jak robić marketing i wreszcie czy i jak można sprzedać software house. W trakcie rozmowy poruszyliśmy też tematy inżynieryjne takie jak zaangażowanie założycieli firmy w kulturę techniczną firmy, udział w open source, dobre praktyki inżynieryjne oraz, czy klienci są gotowi zapłacić za programowanie w parach. Nie zabrakło oczywiście tematu rekrutacji i znalezienia oraz zatrzymania dobrych pracowników. Rozmawiamy również o budowaniu struktury firmy i o unikaniu pułapki automatycznego kopiowania rozwiązań z firm z Doliny Krzemowej Marka znajdziecie na Twitterze: https://twitter.com/ethmarek
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/22541705
info_outline
1. Sebastian Bobrowski | Jak inFakt osiąga cele w biznesie?
12/09/2021
1. Sebastian Bobrowski | Jak inFakt osiąga cele w biznesie?
Jak skutecznie łączyć OKRy ze Scrumem, jak stawiać przed zespołami cele nastawione na rezultaty, a nie samo działanie i jak szybko testować hipotezy? W pierwszym odcinku podcastu Biznes Odczarowany Tomasz Wykowski z ProCognity rozmawia z Sebastianem Bobrowskim, CTO i współzałożycielem inFaktu o tym, jak firma osiąga cele: Jak ustalają, co będą, a czego nie będą robić i dlaczego tych pierwszych rzeczy jest tak mało? Jak co dwa tygodnie omawiają postępy na wspólnym firmowym Review? Po czym poznają, że muszą zmienić cele? Do czego służy “przycisk wstydu”? Więcej na temat Sebastiana dowiecie się z , natomiast o inFakcie przeczytasz na https://www.infakt.pl/ Podcast Biznes Odczarowany znajdziesz na
/episode/index/show/biznesodczarowany/id/21433892